صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رئیس جمهور ایران: افغانستان برای عبور از بحران و ناامنی به گفتگوهای سیاسی پایدار نیاز دارد

رئیس جمهور ایران در ششمین نشست سران سیکا گفت که در افغانستان، برای گذر از ناامنی نیاز به برداشتن گام‌های عملی از طریق گفتگوهای سیاسی پایدار است.

رئیس جمهور ایران در ششمین نشست سران سیکا گفت که در افغانستان، برای گذر از ناامنی نیاز به برداشتن گام‌های عملی از طریق گفتگوهای سیاسی پایدار است.

پیک‌آفتاب: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در نشست امروزی سیکا افزود که هدف گفتگوها باید تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام و اجرای تعهدات بین‌المللی به ویژه تعهدات دوجانبه با همسایگان باشد.

رئیسی با مقصر خواندن امریکا در ناامنی افغانستان تصریح کرد: “راهی جز پایان اشغال‌گری و کُرنش در برابر رای و حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود وجود ندارد.”

رئیس جمهور ایران بر این باور است که اعضای داعش از سوریه به کشورهای دیگر منتقل شده‌اند.

او بدون نام بردن از کشوری گفت: “شکست قاطع تروریست‌های تکفیری و پایان حکومت آن‌ها در سوریه، منجر به کوچ دادن هدف‌مند آن‌ها به سمت شرق شده است که امنیت مناطق مختلف از جمله آسیای‌مرکزی را با خطر روبه‌رو می‌سازد”.

رئیس جمهور ایران گفت که امروزه جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقش‌آفرینی موثرتر سازوکارهای منطقه‌ای برای ایجاد فرصت‌های بیش‌تر جهت تعامل عینی کنش‌گران بین‌المللی و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه‌ای و جهانی است.

رئیسی در ادامه افزود، ما بر این باوریم که دولت‌های عضو سیکا با اعتماد به پیشینه تمدنی ریشه‌دار خود می‌توانند روش‌های موجود برای گسترش صلح و امنیت را بر مبنای دیپلماسی و تعامل همه‌جانبه مبتنی بر عدالت و معنویت استوار نمایند و قطعاً ایران در پیگیری مستمر و تقویت چندجانبه‌گرایی مبتنی بر عدالت، همواره شریکی ثابت قدم خواهد بود.

این اظهارات رئیسی در حالی صورت می‌گیرد که اسرائیل، کشوری که ایران آن را دشمن خود می‌پندارد، یکی از اعضای اصلی سیکا است.

این در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهور پوتین امروز پنج‌شنبه ۱۳ اکتبر، در ششمین نشست سران سازمان تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) گفت که افغانستان هم‌چنان یکی از جدی‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه است.

پوتین در ششمین نشست سیکا: افغانستان هم‌چنان جدی‌ترین چالش امنیتی در منطقه است

رئیس جمهور ازبیکستان در نشست سیکا: یک گروه بین‌المللی مذاکره می‌تواند افغانستان را از واگرایی نجات دهد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x