صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

فقر، بی‌کاری و زمستان پیش‌رو؛ مردم ولایت غزنی با چالش‌های جدی روبه‌رو اند

قیمت فی تُن زغال‌سنگ در سال‌های گذشته بین ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ افغانی بود، اما امسال این رقم به ۱۳۰۰۰ افغانی رسیده است و این افزایش قیمت، توان خرید زغال‌سنگ را تقریباً از اکثر باشندگان این ولایت گرفته است.

عارفه رستمی، غزنی

زمستان امسال نظر به سال‌های گذشته با ترس‌وبیم‌های زیادی در راه است. افغانستان نظر به جغرافیای صعب‌العبور و پُر خم‌و‌پیچی که دارد، ممکن است زمستان سرد و پُر چالشی را پیش‌رو داشته باشد. نظر به تجربه سال‌های گذشته، غزنی از جمله ولایت‌هایی است که در زمستان هوای آن به شدت سرد شده و راه‌های مواصلاتی آن بسته می‌گردد، به این ترتیب باشندگان این ولایت زمستان پُر چالشی خواهند داشت.

باشندگان ولایت غزنی می‌گویند که امسال به دلیل نبود کار و بالا رفتن بهای مواد سوخت، توان تهیه مواد سوختی برای گرم نمودن خانه‌های خود را ندارند. یکی از باشندگان این ولایت با نام غلام‌عباس در صحبت با پیک‌آفتاب می‌گوید: “من مسئولیت یک فامیل شش نفری را به عهده دارم، اما به علت نبود کار، از شروع سال ۱۴۰۱ تا به حال در مجموع  تنها دو ماه را کار کرده‌ام و با دست‌مزدی که در این مدت دریافت کرده‌ام، نمی‌توانم حتا مواد غذایی برای اعضای فامیلم را در زمستان فراهم نمایم.”

از سوی دیگر تحولات سیاسی که در کشور رخ داد، مردم را با چالش‌های شدید مواجه کرده است، زیرا با فروپاشی نظام پیشین، صدها هزار تن وظیفه‌های خود را از دست داده و کمک‌های جامعه جهانی به کشور نیز کاهش یافته است. این موارد نگرانی زیادی را برای تمام شهروندان کشور و به ویژه باشندگان ولایت غزنی خلق کرده است. مردم با ابراز نگرانی می‌گویند که اگر جامعه جهانی و سایر نهادهای مددرسان کمک نکنند، مردم کشور زمستان پُر ‌چالش و دشواری را سپری خواهند کرد. باشندگان ولایت غزنی می‌گویند: “شماری از خانواده‌ها تاهنوز مواد سوخت زمستان‌شان را نگرفته‌اند و اگر به مشکلات آنان رسیدگی نشود، ممکن است فاجعه رخ دهد.”

نصیراحمد، باشنده دیگر ولایت غزنی به پیک‌آفتاب می‌گوید: “در سال‌های گذشته، در این وقت سال مواد سوخت برای زمستان را خریداری می‌کردم، اما امسال به علت نبود کار تاهنوز پول لازم برای خرید مواد سوخت را فراهم نتوانسته‌ام”. وی در ادامه می‌افزاید: “امسال به علت نبود کار، دست‌مزد کارگری پایین آمده است و من در اکثر روزها با مزد ۲۰۰ افغانی در یک روز کار کرده‌ام، در حالی‌که مزد یک کارگر ساده معمولاً بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ افغانی در این ولایت می‌باشد.”

نصیراحمد در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید که قیمت فی تُن زغال‌سنگ در سال‌های گذشته بین ۸۵۰۰ تا ۹۵۰۰ افغانی بود، اما امسال این رقم به ۱۳۰۰۰ افغانی رسیده است و این افزایش قیمت، توان خرید زغال‌سنگ را تقریباً از اکثر باشندگان این ولایت گرفته است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x