صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

پوتزل: بسته ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران در افغانستان شرم‌آور است

مارکوس پوتزل، سرپرست دفتر هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، بسته ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران افغانستان را غم‌انگیز و شرم‌آور خوانده است.

مارکوس پوتزل، سرپرست دفتر هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، بسته ماندن مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران افغانستان را غم‌انگیز و شرم‌آور خوانده است.

پیک‌آفتاب: یوناما این مطلب را در خبرنامه‌ای به نقل از مارکوس پوتزل امروز یک‌شنبه 18 سپتمبر، به مناسبت آغاز سال تعلیمی جدید در مناطق گرم‌سیر نوشته است: “هیچ توجیه معتبر برای حذف مداوم دختران بالاتر از صنف ششم نیست و چنین چیزی در هیچ جای دنیا وجود ندارد.”

به گفته پوتزل، این کار به یک نسل دختران و آینده خود افغانستان آسیب جدی وارد می‌کند. در خبرنامه، یوناما این کار را بخشی از سیاست‌ها و اقدامات تبعیض‌آمیز گسترده حاکمان کنونی خوانده و افزوده است: “این اقدام خطر به حاشیه رانده شدن، خشونت و آزار دختران را افزایش می‌دهد.”

یوناما هشدار داده که اگر این نوع رفتار با دختران و زنان ادامه یابد، بحرانی که افغانستان با آن مواجه است، از جمله ناامنی، فقر و انزوا را عمیق‌تر خواهد کرد.

یوناما در توییتی نگاشته است: “یوناما به میلیون‌ها افغانستانی می‌پیوندد که از طالبان می‌خواهند مکتب‌ها را برای همه بازگشایی کنند. دختران به مکتب تعلق دارند”.

دفتر هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان، فراهم کردن شرایط مناسب برای تشکیل دولت همه‌شمول، امنیت، حقوق بشر و بهبود اقتصاد در افغانستان را مسئولیت طالبان دانسته و از آن‌ها خواسته است که دروازه‌های مکتب‌های متوسطه و لیسه را به روی دختران باز کرده و از آزادی و حقوق زنان حمایت نمایند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رئیس‌ امور سیاسی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان، گفته بود که رهبران طالبان روی بسیاری مسائل از جمله بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم، اختلاف نظر دارند.

یوناما: رهبران طالبان در مورد بازگشایی مکتب‌های دخترانه اختلاف نظر دارند

تاکید نماینده ویژه امریکا به بازگشایی مکاتب دخترانه و حفظ امنیت هزاره‌ها

بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم کلید خورد؛ تدریس در برخی از لیسه‌های دخترانه در پکتیا آغاز شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x