صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

افتتاح نمایشگاه خزانی محصولات زراعتی در کابل

بیست‌وهفتمین نمایشگاه خزانی محصولات زراعتی با شعار «زراعت معیاری، تضمین‌کننده اقتصاد کشور» روز گذشته در کابل افتتاح گردید.

بیست‌وهفتمین نمایشگاه خزانی محصولات زراعتی با شعار «زراعت معیاری، تضمین‌کننده اقتصاد کشور» روز گذشته در کابل افتتاح گردید.

پیک‌آفتاب: بیست‌وهفتمین نمایشگاه خزانی محصولات زراعتی با شعار «زراعت معیاری، تضمین‌کننده اقتصاد کشور»، روز گذشته ۲۷ میزان، از سوی وزارت زراعت، مالداری و آب‌یاری و با حضور ملا عبدالغنی برادر، معاون اقصادی و عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرا در بادام‌باغ شهر کابل افتتاح گردید و برای چهار روز ادامه دارد.

ملا برادر در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: “بیش از 70 درصد مردم افغانستان مصروف زراعت می‌باشند و زندگی روزمره اکثر آنان به اقتصاد زراعتی وابسته است. با تلاش‌های کشاورزان زحمت‌کش، مواد خام ارتزاقی شهرهای افغانستان تامین می‌شود که برای زندگی شهری ما اهمیت زیادی دارد.”

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا در ادامه گفت: “به عنوان دولت، ما باید بر مکانیزه‌سازی زراعت افغانستان تمرکز کنیم، زیرا این امر باعث رفاه کشاورزان می‌شود. از همه تاجران تقاضا داریم که در فراهم نمودن این تسهیلات به کشاورزان سهم بگیرند.”

وی هم‌چنین در ادامه از بخش خصوصی کشور خواست تا برای نجات محصولات کشاورزان و باغ‌داران از آفات طبیعی، بر تولید ادویه با کیفیت زراعتی تمرکز داشته باشند و حداقل ادویه مناسب زراعتی را به افغانستان وارد کنند.

این نمایشگاه در حالی افتتاح می‌شود که پیش‌تر سازمان غذا و زراعت سازمان ملل (FAO) روز 16 اکتبر، با نشر گزارشی گفته بود که افزایش هزینه‌های حیاتی کشاورزان به ‌ویژه کودهای کیمیاوی در بازارهای جهانی، وضعیت را تشدید کرده، قیمت مواد غذایی را به بالاترین حد خود رسانده و بر کشورهای منطقه که گندم را به افغانستان عرضه می‌کنند، فشار آورده است تا صادرات مواد غذایی را به دلیل مصرف داخلی‌شان محدود کنند.

سازمان ملل: 20 میلیون انسان در افغانستان در شرایط بحرانی غذایی و حالت اضطرار به سر می‌برند

براساس گزارش این سازمان، به دلیل عوامل متعدد از جمله اقتصاد در حال فروپاشی و تداوم خشک‌سالی، سطوح بالای عدم مصئونیت شدید غذایی در سراسر افغانستان ادامه دارد و تا ماه نوامبر سال روان میلادی، نزدیک به ۲۰ میلیون تن در افغانستان با شرایط بحرانی یا اضطراری غذایی مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر؛ عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت، آب‌یاری و مالداری در مراسم افتتاح این نمایشگاه، هدف از برگزاری این نمایشگاه را پشتیبانی از محصولات داخلی و کشاورزان کشور عنوان کرده است.

فضل‌‌الباری، معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نیز هدف از برگزاری این نمایشگاه را تقویت و رشد اقتصادی، توسعه بخش زراعت، پشتیبانی از محصولات داخلی و کشاورزان عنوان کرد و گفت: “ما تلاش داریم که برای کشاورزان خود زمینه‌های بهتری فروش محصولات زراعتی را فراهم کنیم و از شهروندان می‌خواهیم که از محصولات وطنی برای پشتیبانی از کشاورزان استفاده کنند.”

در این نمایشگاه، محصولات زراعتی در ۲۶۳ غرفه به نمایش گذاشته شده که ۵۶ غرفه آن، به صنایع دستی زنان اختصاص یافته است.

پیش‌تر، دیک ترانشد، نماینده سازمان غذا و زراعت سازمان ملل (FAO) در افغانستان روز ششم اکتبر، گفته بود که در هفته‌های آینده، به حدود 2.7 میلیون تن در بخش زراعت در افغانستان کمک خواهد کرد. وی افزوده بود که کمک‌ها در عرصه زراعت تا پایان امسال برای نُه میلیون تن فراهم خواهد شد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x