صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کوریای‌شمالی یک موشک دوربُرد جدید را آزمایش نمود

کوریای‌شمالی با آزمایش موشک دوربُرد که از فراز آسمان شهر توکیو گذشت، باعث شد تا جاپان به ساکنین این شهر برای پناه گرفتن هشدار دهد.

کوریای‌شمالی با آزمایش موشک دوربُرد که از فراز آسمان شهر توکیو گذشت، باعث شد تا جاپان به ساکنین این شهر برای پناه گرفتن هشدار دهد.

پیک‌آفتاب: رویترز امروز سه‌شنبه چهارم اکتبر، با نشر گزارشی می‌گوید که کوریای‌شمالی موشک دوربُردی را امروز سه‌شنبه آزمایش نموده است. این موشک از فراز آسمان شهر توکیو جاپان گذشت. این در حالی است که برای اولین بار در پنج سال گذشته، یک موشک دوربُرد را بر فراز جاپان به پرواز درآورد و هشداری را برای ساکنین این کشور به دنبال داشت.

در ادامه این گزارش می‌افزاید که این اولین موشک دوربُرد از کوریای‌شمالی بود که بعد از سال 2017 توانسته است تهدید در فضای جاپان ایجاد نماید. این موشک به سرعت تخمینی 4600 کیلومتر در حرکت بوده که می تواند اهدافی را در فضای کشور همسایه هدف قرار دهد. این طولانی‌ترین مسافت طی شده توسط یک موشک دوربُرد کوریای‌شمالی می‌باشد، عملی که می‌تواند از پروازها در فضای کشور همسایه جلوگیری نماید.

هم‌چنان در این گزارش آمده است، قبل از این‌که این موشک به اقیانوس سقوط کند، مسئولین دولتی جاپان از شهروندان این کشورخواسته‌اند تا در جای امنی پناه بگیرند و موقتاً خدمات قطار را در بخش‌های شمالی این کشور متوقف نمودند.

آزمایش موشک در حالی انجام می‌شود که امریکا، کوریای‌جنوبی و جاپان تمرین نظامی را اجرا نموده و کاملا هریس، معاون اول ریاست جمهوری امریکا، از این منطقه دیدار نموده و در نقطه صفری مرز میان دو کوریا، وی کوریای شمالی را متهم به تضعیف امنیت نمود.

این در حالی است که پیونگ یانگ، امریکا و متحدین‌اش را با ساختن مراکز و مانورهای نظامی، متهم به تهدید کوریای‌شمالی نمود.

توکیو گفته است که هیچ اقدامی برای منهدم کردن موشک انجام نداده‌اند. یوسوکازو ها‌مادا، وزیر دفاع جاپان گفته است، در صورت تکرار چنین اقداماتی از سوی کوریای‌شمالی، جاپان از هیچ گزینه‌ای دریغ نخواهد کرد، به شمول ظرفیت حمله متقابل، این کشور توانایی دفاع خود را تقویت می‌نماید. در ادامه کوریای‌جنوبی نیز اعلام نموده است که نظامیان خود را تقویت خواهد کرد و هم‌کاری متحدان خود را افزایش خواهد داد.

در این گزارش نیز آمده است که امریکا این اقدام خصمانه کوریای‌شمالی برای پرتاب یک موشک دوربُرد از فراز جاپان را به شدت محکوم می‌کند.

هم‌چنان آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا گفت: “این اقدام بی‌ثبات کننده است و نشان دهنده بی‌توجهی آشکار کوریای‌شمالی به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و هنجارهای ایمنی بین‌المللی است.”

در ادامه آمده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در تماس تلفنی با همتایان کوریای‌جنوبی و جاپانی خود، آزمایش اخیر کوریای‌شمالی را به شدت محکوم نموده و این کشور را به نقض قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متهم نموده است که تحریم‌های را بر سر برنامه‌های اتمی و موشکی پیونگ‌یانگ اعمال کرده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x