صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

واکنش‌های ملی به حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل

حوالی ساعت 7:30 صبح روز گذشته هشتم میزان، انفجار مهیبی در مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل رخ داد. در این انفجار بنا به گزارش‌ها، 23 دانش‌آموز کشته و 35 تن دیگر زخمی شده‌اند. این حمله واکنش‌های کنش‌گران و سیاسیون افغانستان را در پی داشته است.

حوالی ساعت 7:30 صبح روز گذشته هشتم میزان، انفجار مهیبی در مرکز آموزشی کاج در دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم شهر کابل رخ داد. در این انفجار بنا به گزارش‌ها، 23 دانش‌آموز کشته و 35 تن دیگر زخمی شده‌اند. این حمله واکنش‌های کنش‌گران و سیاسیون افغانستان را در پی داشته است.

پیک‌آفتاب: محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان در واکنش به حمله مرگ‌بار به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل گفت که کارد به استخوان رسیده و فکر می‌کنم مقاومت هزاره‌ها نیز آغاز می‌شود. محقق گفت: “کسانی‌که می‌خواهند مقاومت کنند، من به آن‌ها اجازه می‌دهم تا آن‌ها هم وارد عمل شوند.”

او در رخ‌نامه فیسبوک خود نوشته است: “من دست طالبان را به وضوح در این قضیه دخیل می‌بینم، آنان یا از تامین امنیت عاجزند ولى بناحق اصرار دارند که ما امارت اسلامى هستیم و امنیت را تامین کرده‌ایم یا با عاملین فاجعه همکارند که در هردو صورت مجرمند و یا شریک جرم اند که باید در برابر خدا و ملت افکار عمومى پاسخگو باشند”.

محقق در ادامه گفته است: “من از جامعه جهانى و مجامع حقوق بشرى می‌خواهم که در کنار ملت افغانستان و خصوصاً جامعه مظلوم هزاره بایستند و جلو این نسل کشى آشکار را بگیرند”.

از سوی دیگر؛ حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در رشته توییتی گفته است: “حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان حمله تروریستی بر مرکز آموزشی کاج در دشت برچی شهر کابل را که حین اخذ امتحان آزمایشی کانکور صور گرفت و باعث شهادت و زخمی شدن دختران و پسران عزیز ما شد به شدیدترین الفاظ تقبیح نموده آن را در تضاد با تمام اصول و ارزش‌های انسانی می‌داند و مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده‌های قربانیان این واقعه المناک ابراز داشته، از بارگاه خداوند لایزال برای شهداء بهشت برین و برای زخمیان شفاء عاجل استدعا کرد”.

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی حکومت پیشین نیز این حمله را تقبیح کرده و در توییتی گفته است: “حمله شنیع و وحشیانه تروریستی امروز بر مرکز آموزشی کاج در دشتی برچی کابل را شدیدا محکوم می‌کنم. افکار و دعاهای من با قربانیان و خانواده‌های آنها در این زمان سخت است”.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز در واکنش به حمله روز گذشته به مرکز آموزشی کاج با نشر توییتی گفته است: “ای خواهر/برادر هزاره‌ام! صدایم را می‌شنوی؟ درد تنهایی و نا امیدی ات را حس می‌کنم، دردی که در طول تاریخ فقط بخاطر خوب بودن ات کشیده‌ای! اما مطمین باش که؛ “و غم مخور، که چون ظلمتِ فراقِ آن روشنی دراز شد، نور نیز دراز شد: ظلمتِ کوتاه، روشنیِ کوتاه؛ ظلمتِ دراز، روشنیِ دراز”.

افزون بر موارد بالا؛ احمدولی مسعود، رئیس بنیاد احمدشاه مسعود در رخ‌نامه فیسبوک خود نوشته است: “به صورت پیهم هدف قرار دادن مردمان هزاره و تشیع ما یکی از اهداف بنیادی طالبان و سایر شبکه‌های تروریستی همانند آن‌ می‌باشد که از درون تفکر و اعتقاد طالبانی بر می‌خیزد، همچنان ادامه دارد، قربانی‌های بیشتری می‌گیرد و کشور را به تراژیدی‌های خونین‌تری مواجه خواهد ساخت. از همین رو با اطمینان می‌توان گفت که ادامه این فجایع هرگز توسط خود طالب متوقف نخواهد شد. مخاطب ساختن طالب برای مبارزه علیه گروه نام‌نهادی بنام داعش در افغانستان، نه تنها راه حل نیست، بلکه خود بخشی از مشکل بزرگتر است”.

عبدالرب رسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی افغانستان نیز در رخ‌نامه فیسبوک خود نوشته است: “پنجه‌های مردار و پلید وحشت و دهشت جنایت پیشه گان یکبار دیگر گلوی مردم مظلوم و بی‌دفاع ما را در غرب شهر کابل فشار داده و صدها خانواده داغدار را بازهم به گلیم غم و ماتم نشاند. بار الها شهدا را بهشت و باز ماندگان شانرا صبر و اجر و مجروحین را شفا نصیب فرما و از روی لطف وکرمت این صفحه سیاه و متعفن تاریخ کشور مارا زود عوض کن”.

از سوی دیگر؛ حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین در توییتی گفته است: “من از کشتار هدف‌مند مستمر دانش‌آموزان افغانستانی در دشت برچی ناراحت هستم. این کار بخشی از یک توطئه منطقی است که به جنگ مذهبی و قومی در افغانستان می‌انجامد. قبلاً این حملات با هم‌کاری شماری از طالبان صورت می‌گرفت و حالا که جلوی آن را نمی‌گیرند، نشان می‌دهد که هم‌چنان بخشی از توطئه جاری است”.

ضیاالحق امرخیل، والی پیشین ننگرهار در توییتی گفته است: “دشمنان کشور ما از بیدار شدن هراس دارند، چرا که سال‌ها مراکز آموزشی را مرکز هجمه قرار داده‌اند و وظیفه همه ماست که با یک صدا و قدرت در مقابل این اقدامات بایستیم. امروز جمعه بود، هر عضوی باید این حادثه را محکوم می‌کرد، اما متاسفم که هم‌چنان بی‌تفاوت هستیم و همین بی تفاوتی کافی است”.

او در توییتی دیگری گفته است: “واقعه‌ای که صبح امروز در مرکز آموزشی کاج در کابل رخ داد، عملی فوق‌العاده دردناک، ناجوانمردانه و نابخشودنی است، در آن‌جا صدها تن از جوانان ما برای آینده‌ای روشن، امتحان کانکور آزمایشی داشتند، متاسفانه دشمن تمام امیدشان را کُشت. برای شهیدان فردوس جنت و برای مجروحان شفای عاجل آرزومندم”.

از سوی دیگر؛ حضرت عمر زاخیلوال، وزیر پیشین مالیه در توییتی گفته است: “حمله تروریستی هولناک و غیرانسانی امروز بر یک مرکز آموزشی در دشت برچی کابل که منجر به کشته شدن ده‌ها دانش‌آموز بی‌گناه و اکثراً دختران شد که در حال آزمون آزمایشی برای امتحان ورودی دانشگاه بودند را به شدت محکوم می‌کنیم. این حملات، جنایت علیه بشریت است”.

محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در واکنش به حمله تروریستی با نشر پیامی در رخ‌نامه فیسبوک خود گفته است: “در حالی که اداره طالبان همواره از تامین امنیت مردم سخن می‌گویند، وقوع این فاجعه المناک در قلب کابل نشان می‌دهد که یا اداره طالبان توان تامین امینت و دفاع از مردم را ندارند و یا اینکه اراده‌ای برای تامین امنیت مردم وجود ندارد. در هر حال، امروز مسئولیت امنیت جان و مال مردم به عهده اداره طالبان است و آنان باید به مردم پاسخ بدهند که چرا اینگونه فجایع در قلب کابل اتفاق می‌افتد. طالبان باید بدانند که حوصله مردم پایان ناپذیر نیست. تداوم این وضعیت و بی تفاوتی آشکار در قبال مردمی که نه در اداره حکومتی شامل اند و نه در بیرون از اداره امنیت دارند، سرانجام موجب برانگیخته شدن خشم و طغیان مردم خواهد شد و آنها را ناگزیر خواهد ساخت که خود برای تامین امنیت شان چاره ای بیاندیشند”.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x