صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزارت صنعت و تجارت: اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان دوباره احیا گردید

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که با حمایت کمیسیون اقتصادی، دوباره اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان احیا گردید.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که با حمایت کمیسیون اقتصادی، دوباره اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان احیا گردید.

پیک‌آفتاب: وزارت صنعت و تجارت روز گذشته 14 عقرب، با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید: “وزارت صنعت و تجارت با حمایت کمیسیون عالی اقتصادی تلاش نموده تا فعالیت‌های زنان سرمایه‌گذار و تجارت‌پیشه منسجم و نظام‌مند گردد. لذا بر اثر سعی و زحمات زیاد، اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان دوباره احیا گردید.”

وزارت تجارت و صنایع در ادامه می‌افزاید: “خوشبختانه بانوان محترم متشبث و تجارت‌پیشه از کابل و ولایت‌ها زیر چتر واحد گرد هم آمده و در چهارچوب اتاق که یک نهاد رسمی و با اعتبار است، فعالیت‌شان را دوباره از سر گرفتند.”

در بخش دیگر این اعلامیه آمده است که امارت اسلامی و مخصوصاً وزارت صنعت و تجارت به عنوان «حامی زنان تجارت‌پیشه و متشبث»، مطابق شریعت اسلامی همواره تلاش نموده تا زمینه و محیط سالم سرمایه‌گذاری و تجارتی را برای بانوان متشبث فراهم سازد.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که طی یک‌سال گذشته، در کنار ده‌ها نشست با زنان متشبث و رهبری اتاق و تجارت و صنایع زنان افغانستان، زمینه برگزاری نمایشگاه‌های متعدد را برای بانوان تجارت‌پیشه فراهم نموده تا با استفاده از این فرصت، زنان متشبث بتوانند با به نمایش گذاشتن محصولات و تولیدات‌شان چرخ اقتصاد خود و کشور را فعال نگه‌دارند.

به باور وزارت تجارت و صنایع، نشست‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری نهادهای بین‌المللی با زنان هرگاه در «چهارچوب شریعت اسلامی» و با هم‌آهنگی اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان صورت گیرد، به نفع سکتور خصوصی و مخصوصاً اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان بوده و هم‌چنان به روند نهادسازی در افغانستان، «اعتبار و قوت» بیش‌تر می‌بخشد.

این در حالی است که ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر افغانستان روز 26 اکتبر، در نشستی در سازمان ملل گفته که پس‌رفت کنونی حقوق زنان و دختران افغانستانی، شاید در تاریخ این کشور بی‌سابقه باشد. به گفته بنت، در مقایسه با دست‌آوردهای 20 سال گذشته، این پس‌رفت بزرگ‌تر از پست‌رفت‌هایی است که زنان و دختران افغانستانی در سال 1996، آن‌را تجربه کردند.

ریچارد بنت: حقوق زنان و دختران در افغانستان عقب‌گرد تاریخی داشته است

پیش از این مارکوس پوتزل، معاون دفتر یوناما روز 25 سپتمبر، با گروهی از زنان فعال و تاجر افغانستان در کابل ملاقات کرده بود. در این دیدار پوتزل در مورد حمایت دوام‌دار سازمان ملل از دختران و زنان افغانستان اطمینان داده بود.

یوناما از زنان و دختران افغانستان به طور دوام‌دار حمایت می‌کند

این در حالی مطرح می‌شود که قبلاً برخی از زنان تجارت‌پیشه به رسانه‌ها گفته بودند که پس از فروپاشی حکومت پیشین، تجارت آن‌ها با رکود مواجه شده است، اما امارت اسلامی ادعا کرده که از زنان تجارت‌پیشه حمایت می‌کنند و تاکنون برای رونق تجارت آن‌ها نمایشگاه‌هایی را برگزار کرده است.

برگزاری نمایشگاه عید بازار در کابل

نمایشگاه عید بازار خاتمه یافت؛ نبود بازار مناسب و دایمی، مشکل اصلی زنان تجارت‌پیشه

برگزاری اولین ورکشاپ آموزشی برای زنان تجارت‌پیشه از سوی طالبان

زنان: محدودیت‌های وضع شده توسط طالبان، خلاف اسلام است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x