صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

میشل عون: مذاکرات با اسرائیل در مراحل پایانی است

براساس گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، مقامات اسرائیل و لبنان تایید نموده‌اند که مذاکرات میان دو کشور با میانجی‌گری امریکا برای ترسیم خطوط دریایی مرزی، پیش‌رفت زیادی داشته و به مرحله «پایانی» رسیده است.

براساس گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، مقامات اسرائیل و لبنان تایید نموده‌اند که مذاکرات میان دو کشور با میانجی‌گری امریکا برای ترسیم خطوط دریایی مرزی، پیش‌رفت زیادی داشته و به مرحله «پایانی» رسیده است.

پیک‌آفتاب: میشل عون، رئیس جمهور لبنان روز دوشنبه 19 سپتمبر، در دیدار با جوانا ورونیکا، هم‌آهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در لبنان، گفت که مذاکرات «در مراحل پایانی قرار دارد» و حقوق لبنان نیز در حفاری گاز و نفت «در میادین معین و در منطقه ویژه اقتصادی، تضمین می‌شود.»

نظر به گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، عون افزوده است: “مذاکراتی که ادامه دارد، تنها بر سر جزئیات فنی مربوط به روند ترسیم مرزهای دریایی می‌باشد.”

این در حالی است که عون، یکی از متحدین سازمان حزب‌الله می‌باشد، عون هم‌چنین گفت که حفاری لبنان در میادین گازی و نفتی در دریای مدیترانه، کمک عظیم در سرپا نگه‌داشتن اقتصاد آسیب‌دیده این کشور خواهد نمود.

با این وجود، ساعاتی پیش از اعلامیه ریاست جمهوری لبنان، سخنگوی دفتر نخست وزیری اسرائیل گفته بود که رسیدن به معامله نهایی با لبنان بر سر خطوط دریایی مرزی، هم امکان‌پذیر است و هم لازم.

براساس گزارش شبکه آی 24 اسرائیل؛ کرن حاجی‌اف، سخنگوی نخست وزیر اسرائیل، از کوشش‌های عاموس هوخشتاین، دیپلمات امریکایی که به نمایندگی از سوی دولت جو بایدن در مذاکرات اسرائیل و لبنان میانجی‌گری می‌کند، قدردانی کرد. هوخشتاین در روزهای گذشته میان اسرائیل و لبنان در تردد بوده است.

این گزارش می‌آورد که سخنگوی اسرائیلی در همین حال گفت که استخراج گاز از حوزه دریایی «کاریش» ارتباطی با مذاکرات اسرائیل- لبنان ندارد و «به زودی» انجام خواهد شد.

این در حالی است که قرار بود کار حفاری حوزه «کاریش» از اوایل ماه سپتمبر آغاز شود، اما اسرائیل آن‌را به ماه اکتبر، موکول کرد و سخنگوی دفتر نخست‌ وزیری نیز در سخنان 28 سپتمبر، تاریخ مشخصی برای آغاز فعالیت را اعلام ننمود.

براساس گزارش شبکه آی 24، دو ماه پیش که اسکله عظیم حفاری خارجی به حوزه «کاریش» نزدیک شد و مورد تهدید حزب‌الله قرار گرفت، کار آن عملاً راکد مانده است. حزب‌الله چندی پیش چهار پهپاد شناسایی به فراز این حوزه فرستاد که اسرائیل سه فروند آن را منهدم کرد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبمتم در آغاز هفته در سخنرانی‌ روز اربعین، بار دیگر به اسرائیل در مورد آغاز حفاری در «کاریش» هشدار داد و آن‌را با منافع لبنان در تضاد دانست.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در واکنش به سخنان حسن نصرالله گفت که بهای هر نوع تحرکات احتمالی از سوی حزب‌الله علیه «کاریش» را لبنان پرداخت خواهد کرد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x