صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ماریا زاخارووا: مشکل تروریزم در افغانستان حل نشده و خطر آن جدی است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت که مشکل تروریزم در افغانستان هنوز حل نشده و خطر آن برای کشورهای هم‌چنان جدی است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری گفت که مشکل تروریزم در افغانستان هنوز حل نشده و خطر آن برای کشورهای هم‌چنان جدی است.

پیک‌آفتاب: ماریا زاخارووا،سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد تند از سیاست‌های امریکا‌‌ تصریح کرد که افغانستان در یک بحران اقتصادی و انسانی قرار دارد، چون این کشور در بیست سال گذشته ویران شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، حضور دو دهه امریکا در افغانستان را بی‌نتیجه خواند و افزود تلاش واشنگتن برای تحمیل اجباری دموکراسی در افغانستان هم با شکست مواجه شد و نتیجه آن، فروپاشی این کشور در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است.

این در حالی است که پیش‌تر سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفته بود که تصمیم مصادره ذخایر ارز خارجی هفت میلیارد دالری افغانستان از سوی ایالات متحده و تقسیم آن به دو بخش، «خودسرانه و ناموجه» است و اقتصاد افغانستان را تضعیف می‌کند. وی در بخش دیگری، حضور ۲۰ ساله امریکا در افغانستان را «تحول اجباری» تحمیل شده بالای افغانستان خوانده بود.

چین: حضور 20 ساله امریکا در افغانستان، «تحول اجباری» تحمیل شده بالای افغانستان بوده است

ماریا زاخارووا، سیاست کنونی امریکا در قبال اوکراین را نیز به انتقاد گرفت و خاطرنشان کرد که واشنگتن نباید با کی‌ف همانند افغانستان برخورد کند.

از جانب دیگر، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته بود که افغانستان یک جامعه پیچیده با سنت‌های ریشه‌دار و اقتصاد سیاسی غیرقابل اصلاح است. سیگار یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته بود این کشور هیچ‌گاه برای پذیرش سیستم‌های سیاسی، اقتصادی و قضایی غرب آماده نبوده است.

سیگار: افغانستان آماده پذیرش سیستم سیاسی و قضایی غرب نبود

سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر خواهان آزادسازی دارایی‌های افغانستان شد و گفت که مسئولیت کامل وضعیت کنونی افغانستان بر عهده واشنگتن است.

ماریا زاخارووا که کشورش روابط نزدیکی با طالبان دارد، افزود که امریکا از تعهدات خود برای بازسازی افغانستان پس از جنگ طفره می‌رود.

این در حالی مطرح می‌شود که نتایج یک تحقیق نشان داد که خروخ توأم با هرج‌ومرج قوای بریتانیا از افغانستان در سال گذشته، ناشی از “ناکامی سیستماتیک رهبری برنامه‌ریزی شده” بوده است. نتایج این تحقیق به تاریخ ۲۳ می، همگانی شد. این تحقیق توسط اعضای مجلس نمایندگان بریتانیا انجام شده بود.

پارلمان بریتانیا: نحوه خروج ما از افغانستان، ناکامی سیستماتیک رهبری بود

روسیه: سیاست‌های امریکا در قبال افغانستان شکست خورده است

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x