صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

جوزپ بورل: دیدار با ابراهیم رئیسی، هیچ فایده‌ای در پیش‌رفت برجام نداشت

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک، گفت که این دیدار هیچ فایده‌ای در پیش‌رفت مذاکرات برجام نداشته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک، گفت که این دیدار هیچ فایده‌ای در پیش‌رفت مذاکرات برجام نداشته است.

پیک‌آفتاب: جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه‌شنبه 20 سپتمبر در گفتگوی اختصاصی با مجله پولیتیکو گفته است که به باور او دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در نیویارک، هیچ فایده‌ای برای پیش‌رفت مذاکرات احیای برجام نداشته است.

بورل هم‌چنان افزود که اتحادیه اروپا تمام طرف‌ها را به عبور از آخرین مرحله مذاکرات تشویق می‌کرد، اما پاسخ اخیر ایران به پیشنهاد این اتحادیه، مانع رسیدن به توافق گردید.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این گفتگو گفت: “طی سه ماه اخیر، گام‌های مهمی برای نزدیک کردن نظرات برداشته شد، اما در هفته‌های اخیر شاهد دوری نظر مذاکره‌کنندگان بودیم.”

به گفته بورل: “هم‌اکنون مذاکرات متوقف شده و ما در بُن‌بست قرار داریم، چرا که پاسخ اخیر ایران ناامید کننده بود و با هدف رسیدن به توافق ارائه نشده بود”. بورل در ادامه تاکید می‌کند که پیشنهاد مطرح شده از سوی اتحادیه اروپا برای احیای برجام، کماکان روی میز است و افزود که «پیشنهاد بهتری وجود ندارد.»

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد مذاکرات احیای برجام گفت که «هیچ پیشنهاد بهتری برای ایران» وجود ندارد و این بر عهده تهران است که «تصمیم درست» بگیرد.

اتحادیه اروپا پس از 16 ماه مذاکرات فشرده با ایران درباره احیای برجام، ماه گذشته پیشنهادی به طرف‌های مذاکره ارائه کرد.

این در حالی است که پیش‌تر وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا روز 16 سپتمبر، گفته بود که مذاکرات احیای برجام به «بُن‌بست» انجامید، چرا که ایران پاسخ «سرسختانه‌ای» به پیشنهاد اتحادیه اروپا ارائه کرد.

وندی شرمن: مذاکرات احیای برجام پس از پاسخ «سرسختانه» ایران به بُن‌بست انجامید

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز 14 سپتمبر، به خبرگزاری فرانسه گفته بود که دست‌کم در کوتاه مدت، انتظار پیش‌رفت در مذاکرات وجود ندارد.

بورل: گفتگوی احیای برجام به بُن‌بست رسیده؛ ایران: آماده هم‌کاری با آژانس برای بسته شدن پرونده هستیم

ایران اما در واکنش به ملاحظات امریکا، خواستار توقف پیگیری و خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تحقیق درباره آثار یورانیوم غنی‌شده در سه سایت پنهانی خود شد که این درخواست مذاکرات را در آخرین مرحله به بُن‌بست کشاند.

جروزالم‌پُست: توافق بر سر احیای برجام به بعد از انتخابات کانگرس امریکا موکول می‌شود

انتقاد جمهوری‌خواهان از رویکرد جو بایدن در قبال احیای برجام

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x