صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

معاون سفیر ایران در کابل: هیچ‌گونه تهدیدی از خاک ایران متوجه افغانستان نیست

معاون سفیر ایران در کابل گفته است که کشورش پس از فروپاشی حکومت پیشین، در کنار مردم افغانستان بوده و هیچ تهدیدی از خاک آن کشور متوجه افغانستان نخواهد بود.

معاون سفیر ایران در کابل گفته است که کشورش پس از فروپاشی حکومت پیشین، در کنار مردم افغانستان بوده و هیچ تهدیدی از خاک آن کشور متوجه افغانستان نخواهد بود.

پیک‌آفتاب: خبرگزاری دولتی باختر با نشر گزارشی گفته است که حسن مرتضوی در سفرش به شهر مزارشریف گفته است که تهران در «حد توان» به مردم افغانستان کمک می‌کند.

ایران از معدود کشورهایی است که با سقوط دولت پیشین، سفارت‌اش در افغانستان به فعالیت خود ادامه داده است.

از سوی دیگر، امارت اسلامی با تهران روابط نزدیک دارند و در یک سال گذشته، بارها‌ مقام‌های امارت اسلامی به این کشور سفر کرده‌اند. اما گاهی تنش‌های مرزی نیز بین مرزبانان دو طرف به وجود آمده است.

فروپاشی حکومت پیشین افغانستان، باعث شده است جهان به ویژه کشورهای آسیای‌میانه و همسایه‌های افغانستان نگران امنیت خود از جانب افغانستان شوند.

شماری از کشورها گفته‌اند که حضور گروه‌های خارجی در افغانستان، سبب ناامنی منطقه خواهد شد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که پیش‌تر امام‌علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان تاکید کرده بود که به منظور پیش‌گیری از خطرات، ایجاد یک کمربند امنیتی در اطراف افغانستان ضروری است.

رئیس جمهور تاجیکستان: ایجاد کمربند امنیتی در مرزهای افغانستان لازم است

گوترش به نشست بین‌المللی تاجیکستان: تامین امنیت مرزها، کلید مبارزه با تروریزم است

دادستان کل تاجیکستان: قاچاق مواد مخدر از افغانستان، دو برابر افزایش یافته است

تاجیکستان: افغانستان تختهِ خیز بنیادگرایی است

این موضوع که معاون سفیر ایران در کابل می‌گوید که هیچ‌گونه تهدیدی از خاک ایران متوجه افغانستان نخواهد شد، ممکن است سوالاتی را درباره سازمان‌دهی مجدد نظامیان افغانستانی که به ایران پناه برده‌اند، به وجود آورد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در صحبت با خبرگزاری ایسنا گفته بود که کشورش حاضر است «یک‌طرفه» مسئولیت برقراری امنیت مرزهای زمینی مشترک ایران و افغانستان را تامین نماید.

ایران: می‌توانیم یک‌جانبه امنیت مرز مشترک را تامین کنیم

ایران: با پاکستان در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان، همکاری می‌کنیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x