صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نویسنده هندی: هوای آلوده در دهلی‌نو «جنایت علیه انسانیت» است

به دلیل آلودگی شدید آب‌وهوا در دهلی‌نو، سوحیل سیت (Suhel Seth)، نویسنده و فعال اجتماعی هند می‌گوید که آلودگی هوا در دهلی‌نو، کمتر از «جنایت علیه انسانیت» نیست.

به دلیل آلودگی شدید آب‌وهوا در دهلی‌نو، سوحیل سیت (Suhel Seth)، نویسنده و فعال اجتماعی هند می‌گوید که آلودگی هوا در دهلی‌نو، کمتر از «جنایت علیه انسانیت» نیست.

پیک‌آفتاب: رویترز امروز پنج‌شنبه سوم نوامبر، با نشر گزارشی می‌گوید که 20 میلیون جمعیت شهر دهلی‌نو، دود تنفس می‌نمایند، زیرا شاخص کیفیت هوا (AQI) تقریباً در تمام ایستگاه‌های نظارتی پایتخت هند از مقوله‌های شدید و خطرناک عبور کرد و تماس‌ها را برای تعطیلی مدارس افزایش داده است.

براساس داده‌های هئیت مرکزی کنترول آلودگی هند (AQI)، در اوایل روز آلودگی هوا در بسیاری از نقاط از مرز 450 گذشته است. دولت فدرال هند می‌گوید که مطالعات نشان می‌دهد که آلودگی بیش از 400، بر افراد سالم تاثیر می‌گذارد و تاثیرات بر بیماران جدی می‌باشد.

براساس اطلاعات کمیته آلودگی دهلی‌نو، این شاخص در برخی از مناطق شهر بیش از 800 بوده است.

رویترز در این گزارش به نقل از سوحیل سیت (Suhel Seth)، نویسنده و فعال اجتماعی هند آورده است: “آنچه در مورد آلودگی هوا در دهلی‌نو اتفاق می‎افتد، کم‌تر از جنایت علیه انسانیت نیست.”

این در حالی است که دهلی‌نو یکی از آلوده‌ترین پایتخت‌های جهان است که در هر زمستان، از دود پوشانده می‌شود، زیرا هوای سرد و سنگین پر از گرد و غبار ساختمانی، گازهای گلخانه‌ای، وسایل نقلیه و دود ناشی از سوزاندن بقایای مواد کشاورزی در کشورهای همسایه را به دام می‌اندازد تا مزارع برای محصول بعدی پاک شود.

دماهای پائین‌تر، بادهای آرام‌تر و تغییر جهت آن‌ها، هر از چند گاهی کیفیت هوا را بدتر می‌کند.

والدین و دوست‌داران محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی خواستار تعطیلی مکتب‌ها شدند.

رویترز نوشته است که ویملندو جاها، فعال محیط زیست می‌گوید: “می‌دانم که بچه‌ها به شما رأی نمی‌دهند، اما با این وجود، از همه وزرای ارشد دهلی‌نو منطقه پایتخت می‌خواهم که فوراً تمام مدارس را تعطیل کنند. این عادی نیست که (AQI +500) تنفس کنیم، نه برای کودکان ما که در آن از هر سه کودک یک تن در حال حاضر دچار چالش ریوی است.”

آرویند کجریوال، رئیس وزیر دهلی‌نو که حزب او هم‌چنین بر پنجاب حکومت می‌کند و در آن‌جا نیز آلودگی بی‌داد می‌کند، می‌گوید:”مردم پنجاب و دهلی‌نو تمام اقدامات خود را برای مقابله با آلودگی انجام می‌دهند.”

این در حالی است که مسئولین دولتی در پایتخت هند، در هفته جاری کارهای ساخت، ساز و تخریب را برای جلوگیری از بیش‌تر شدن آلودگی هوا با ایجاد گردوغبار متوقف نمودند و از ساکنان این شهر خواستند تا سفرهای خود را با موتر و موترسایکل تا حد ممکن کاهش دهند و هم‌چنان استفاده از زغال‌سنگ و هیزم در خانه را تا حد ممکن محدود نمایند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x