صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

هند: در جنگ اوکراین و روسیه بی‌طرف می‌مانیم

وزیر خارجه هند در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، برنامه‌‌های این کشور را برای ریاست نوبتی نشست «G20» تشریح کرد و گفت که کشورش در مورد جنگ در اوکراین بی‌طرفی خودش را حفظ می‌کند.

وزیر خارجه هند در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، برنامه‌‌های این کشور را برای ریاست نوبتی نشست «G20» تشریح کرد و گفت که کشورش در مورد جنگ در اوکراین بی‌طرفی خودش را حفظ می‌کند.

پیک‌آفتاب: هند در ماه دسمبر، نقش کنسرسیوم کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را بر عهده می‌گیرد. جی‌شنکر، وزیر خارجه این کشور گفت که رویکرد هند “براساس اصول احترام متقابل و حق حاکمیت ملی با تعهد به توسعه پایدار برای همه خواهد بود.”

بدهی‌های رو به رشد در اقتصادهای ضعیف، توسعه اقتصادی، امنیت غذایی و انرژی، محیط زیست و «اصلاح حاکمیت موسسات مالی چندجانبه»، از جمله مسائلی‌اند که برای هند اولویت دارند.

در حالی که هند نسبت به جنگ روسیه در اوکراین ابراز نگرانی کرده، اما این کشور آسیای‌جنوبی موضع بی‌طرفانه‌ای را حفظ کرده و از لغو روابط تجاری خود با روسیه و پیوستن به تحریم‌های غرب امتناع نموده است.

وزیر خارجه هند در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “با ادامه جنگ در اوکراین، اغلب از ما سوال می‌شود که طرف چه کسی هستیم”. وی افزود: “پاسخ ما هر بار مستقیم و صادقانه است. هند طرف صلح است و محکم برآن باقی خواهد ماند”.

وی خواستار گفتگوی سازنده، دیپلماسی و اقداماتی برای حل مناقشه به نفع همه شد. او افزود: “در حالی‌که هزینه‌های فزاینده غذا، سوخت و کودها نگران کننده شده‌اند، ما در کنار کسانی هستیم که برای تامین هزینه‌های زندگی خود تلاش می‌کنند”.

جی‌شنکر بارها کمبود و قیمت‌های رو به رشد «غذا، سوخت و کودها» را مطرح کرد و گفته است که هند باید با چالش‌‌های دیگری دست‌وپنجه نرم کند، در حالی که «توجه جهانی به اوکراین معطوف شده است».

نرندرا مودی، نخست وزیر هند در جریان نشست سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، بدون نام بردن صریح، همسایگان کشورش را هدف قرار داد.

وزیر خارجه وی نیز در سال جاری به شیوه مشابهی عمل کرد و به حملات تروریستی فرامرزی اشاره نمود، بدون این‌که نام پاکستان یا چین را ذکر کند. او گفت: “هند با تحمل بار تروریزم فرامرزی برای دهه‌‌ها، قاطعانه از رویکردی با مدارای صفر حمایت می‌‌کند”. وی افزود: “از نظر ما، هیچ گونه اقدام تروریستی صرف‌نظر از انگیزه، توجیهی ندارد. هیچ‌گونه لفاظی، هر چند مقدس باشد، هرگز نمی‌تواند لکه‌‌های خون را بپوشاند”.

این اظهارنظر پس از آن بیان شد که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان بیش‌تر سخنرانی خود را در روز جمعه به متهم کردن هند به حمایت از تروریزم اختصاص داد. شریف هم‌چنین موضوع همیشه مورد مناقشه کشمیر را مطرح کرد، مسئله‌ای که مانند نرندرا مودی در سال گذشته، جی‌شنکر نیز در سخنرانی خود به آن اشاره نکرد.

جی‌شنکر از کمک هند به همسایگان منطقه‌ای مانند افغانستان، سریلانکا و میانمار و عمل‌کرد کشورش به عنوان «پُلی برای برخی مسائل جدی» در طول دوره پایانی کارش در شورای امنیت سازمان ملل یاد کرد.

وی با اشاره به هفتادوپنجمین سالگرد استقلال هند در ماه آگست، متعهد شد که هند تا یکصدمین سال‌گردش به کشوری توسعه‌یافته تبدیل می‌شود و «خود را از ذهنیت استعماری رهایی می‌بخشد».

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر اس جی‌شنکر، وزیر خارجه هند خطاب به کشورهای غربی گفته بود: “وقتی شما درباره اوکراین صحبت می‌کنید، من به یاد نتیجه کار شما در افغانستان می‌افتم”.

وزیر خارجه هند به غرب: صحبت از اوکراین مرا به یاد نتیجه کار شما در افغانستان می‌اندازد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x