صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

هند به جای ایران از افریقا یوزپلنگ وارد نمود

هفتاد سال پس از انقراض یوزپلنگ در کشور هند، دولت نرندرا مودی برای احیای این گونه از گربه‌سانان، هشت یوزپلنگ را از نامیبیا در جنوب آفریقا وارد هند کرده است.

هفتاد سال پس از انقراض یوزپلنگ در کشور هند، دولت نرندرا مودی برای احیای این گونه از گربه‌سانان، هشت یوزپلنگ را از نامیبیا در جنوب آفریقا وارد هند کرده است.

پیک‌آفتاب‌: هند امیدوار بود یوزپلنگ آسیایی وارد کند، اما براساس گزارش‌های دولت ایران و خبرگزاری‌های بین‌المللی، تنها تعداد معدودی از این یوزپلنگ‌ها در ایران زنده مانده‌اند و این تعداد نیز برای جابه‌جا شدن بسیار آسیب‌پذیر هستند.

زیرگونه‌های مختلف یوزپلنگ‌های آسیایی، زمانی در خاورمیانه، آسیای‌مرکزی و هند زندگی می‌کردند.

هند در سال ۱۹۵۲، اعلام کرد که یوزپلنگ آسیایی در این کشور منقرض شده و از آن زمان، تلاش‌هایی از سوی دهلی‌نو برای احیای این گونه در خاک هند آغاز شد.

اما این تلاش‌ها از دو سال پیش که دادگاه عالی هند حکم داد یوزپلنگ‌های آفریقایی می‌توانند در مکان‌هایی که با دقت انتخاب می‌شوند به صورت آزمایشی اسکان داده شوند، شدت گرفت.

اکنون مذاکرات برای انتقال یوزپلنگ‌های دیگری از آفریقای جنوبی به هند نیز در جریان است.

به گزارش رسانه‌های ایران، در سال‌های پیش از انقلاب و هم‌چنین سال‌های ابتدایی انقلاب، هندی‌ها چندین بار پیشنهاد معاوضه شیر آسیایی با یوزپلنگ ایرانی را به سازمان حفاظت محیط زیست ایران ارائه دادند، اما این طرح به سرانجام نرسید.

خبرگزاری تسنیم چندی پیش به نقل از یک جانورشناس ایرانی نوشت که با لغو این طرح، امکان احیای جمعیت شیر ایرانی از ایران گرفته شد. اکنون جمعیت یوزپلنگ‌ها در ایران نیز در معرض نابودی است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x