صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

وزیر خارجه هند: ویزای دانشجویان افغانستانی به دلایل امنیتی لغو شده است

جی‌شنکر، وزیر خارجه هند روز گذشته گفت که این کشور به دلایل امنیتی و نبود سفارت در افغانستان، مجبور به لغو ویزاهای تحصیلی دانشجویانی شد که پس از سقوط دولت در افغانستان گیر افتاده‌اند.

جی‌شنکر، وزیر خارجه هند روز گذشته گفت که این کشور به دلایل امنیتی و نبود سفارت در افغانستان، مجبور به لغو ویزاهای تحصیلی دانشجویانی شد که پس از سقوط دولت در افغانستان گیر افتاده‌اند.

پیک‌آفتاب: فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند گفت که توضیحات حکومت هند در این مورد «قانع کننده» نبوده است.

به نقل از روزنامه هندو، با تسلط طالبان ویزای تحصیلی بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی افغانستانی لغو شده و آن‌ها اجازه بازگشت به هند و ادامه تحصیل را نیافته‌اند. با این‌که حکومت هند روند جدیدی به نام «ویزای الکترونیکی عاجل» را معرفی کرده است، اما فعلاً به هیچ یک از این دانشجویان ویزا داده نشده است.

این موضوع باعث اعتراض سفارت افغانستان در دهلی و دانشجویان افغانستانی شده است.

جی‌شنکر در یک نشست خبری در پاسخ به یک دانشجوی افغانستانی در مورد لغو ویزاها توضیح داد و گفت که بیش از هر کسی از مردم افغانستان حمایت می‌کند.

شنکر تصریح نمود: “شرایط طوری شد که باید سفارت خود را در کابل می‌بستیم و توانایی تایید اسناد را از دست دادیم. نمی‌توانستیم تایید کنیم که ویزه و پاسپورت واقعاً به چه کسی تعلق دارند.”

وزیر خارجه هند افزود که صدور مجدد ویزا به این دانشجویان و دیگر افغانستانی‌ها «بدون احیای حدی از اعتماد و امکانات» ممکن نیست.

از سوی دیگر؛ فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند گفت که موضوع بی‌سرنوشتی دانشجویان افغانستانی دانشگاه‌های هند را که در افغانستان گیر مانده‌اند، با وزارت خارجه هند مطرح کرده است، اما پاسخ «قانع کننده» دریافت نکرده است.

روزنامه هندو گزارش داد که شورای روابط فرهنگی وزارت خارجه هند به رغم محدودیت صدور ویزا به شهروندان افغانستان، تصمیم گرفته است که همانند سال‌های گذشته، ۹۵۰ بورسیه به دانشجویان افغانستانی در سال ۲۰۲۳ اعطا کند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر رسانه دیپلمات براساس آمار ارائه شده از سوی سفارت افغانستان در دهلی‌نو، گزارش داد که نزدیک به ۲۰۰۰ تن از دانشجویان افغانستانی پس از بازگشت به افغانستان، به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ و تمدید نشدن ویزای هند، نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به این کشور برگردند.

دیپلمات: 2000 دانشجوی افغانستانی به دلیل تمدید نشدن ویزای‌شان از تحصیل محروم شدند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x