صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل: در اوکراین جنایت جنگی رخ داده است

کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل که برای بررسی جنایت جنگی در اوکراین ساخته شده است، در اعلامیه‌ای گفت: "شواهدی به دست آورده که نشان می‌دهد در دوران تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، «جنایات جنگی» روی داده است."

کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل که برای بررسی جنایت جنگی در اوکراین ساخته شده است، در اعلامیه‌ای گفت: “شواهدی به دست آورده که نشان می‌دهد در دوران تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، «جنایات جنگی» روی داده است.”

پیک‌آفتاب: کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل روز گذشته 23 سپتمبر، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این کمیسیون در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که در جریان تهاجم روسیه، سلاح‌های انفجاری غیرقانونی، حملات بی‌دقت به نقاط غیرنظامی، تیرباران، شکنجه، تجاوز جنسی، خشونت علیه زنان و کودکان به وقوع پیوسته است.

در این گزارش به نقل از «ههی اریک موس»، رئیس این کمیسیون آمده است که این گزارش مبتنی بر تحقیقات در کی‌ف و نواحی خارکیف، چرنهیف و سومی تهیه شده است.

به گفته اریک موس: “تعداد زیادی از تیرباران‌ها در مناطقی که ما بازرسی کرده‌ایم، تکان‌دهنده بود. ما در مورد مصائب جمعیت غیرنظامی اوکراین بر اثر این جنگ بسیار نگران هستیم.”

رئیس کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل هم‌چنان در ادامه گفته است که تحقیقات کمیسیون در مورد تیرباران‌ها در ۱۶ شهر و شهرک دیگر ادامه دارد و شواهد مستندی دال بر وقوع حوادث مشابه در سایر نقاط اوکراین نیز جمع‌آوری شده است.

این کمیسیون مستقل، در بخشی از گزارش خود آورده است که در اکثر موارد، مشخص شده که قربانیان تیرباران‌ها قبل از اعدام اسیر شده و دست‌های آنان از پشت بسته شده بود. در اکثر موارد به سر قربانیان شلیک شده و یا گلوی آن‌ها بریده شده است.

این گزارش نیز در ادامه گفته است: “اسناد معتبری حاکی از بازداشت‌های غیرقانونی کودکان، شکنجه و تجاوز به آن‌ها، به وسیله بازرسان این کمیسیون جمع‌آوری شده است. تعداد زیادی از کودکان نیز بر اثر کاربرد سلاح‌های انفجاری غیرقانونی و حمله به مناطق مسکونی کشته شده‌اند.”

این در حالی است که اعضای این کمیسیون در مجموع از ۲۷ شهر و شهرک که مدتی در تصرف ارتش روسیه بوده‌اند، بازدید کرده و با بیش از ۱۵۰ قربانی و شاهد عینی مصاحبه نموده‌اند.

در این تحقیقات از ده‌ها زندان، شکنجه‌گاه‌ها و ویرانه‌های حملات روسیه به اهداف غیرنظامی بازدید شده و شواهد، مدارک و گزارش‌های متعددی را برای بررسی جمع‌آوری کرده‌اند.

این کمیسیون هم‌چنان افزوده است که در تحقیقات خود دست‌کم دو مورد از شکنجه و بدرفتاری با غیرنظامیان،‌ توسط نیروهای نظامی اوکراین را پیدا کرده‌اند.

این گزارش هم‌چنان آورده است: “هر چند این موارد اندک بوده، ولی کمیسیون به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهد داد.”

کمیسیون مستقل بین‌المللی ضمن قدردانی از هم‌کاری دولت اوکراین گفت: “متاسفانه تماس‌های مکرر ما با دولت روسیه تاکنون به نتیجه نرسیده است، ولی ما به تلاش در این زمینه ادامه خواهیم داد.”

براساس آمارهای جدید که از سوی کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل، از شروع تهاجم نظامی روسیه در ۲۴ فبروری تاکنون، حدود شش هزار غیرنظامی اوکراینی کشته و حدود 8800 تن دیگر زخمی شده‌اند. اما با توجه به دشواری آمارگیری در شرایط جنگی اوکراین، حدس زده می‌شود که آمار واقعی تلفات بیش‌تر از این است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x