صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

صدها پناهجوی سوری با وجود ابراز نگرانی سازمان ملل، لبنان را ترک می‌کنند

بیش از 700 مهاجر سوری که از ترس جنگ به لبنان پناه برده بودند، پس از یک دهه، خود را در مرزهای شمال شرقی سوریه برای بازگشت به وطن‌شان رساندند.

بیش از 700 مهاجر سوری که از ترس جنگ به لبنان پناه برده بودند، پس از یک دهه، خود را در مرزهای شمال شرقی سوریه برای بازگشت به وطن‌شان رساندند.

پیک‌آفتاب: الجزیره امروز 27 اکتبر، گزارش از بازگشت 700 مهاجر سوری که از ترس جنگ‌های داخلی به لبنان پناه برده بودند، پس از یک دهه با بستن چمدان‌ها، جنراتورهای برق و سایر وسایل‌شان، صبح زود خود را در مرزهای شمالی‌شرقی سوریه برای بازگشت به وطن خود رساندند.

آن‌ها روز گذشته تحت برنامه از قبل مشخص شده به طور داوطلبانه و با هم‌آهنگی امنیت عمومی لبنان و آژانس مسئول حفاظت از مرزهای لبنان، به سوریه بازگشتند.

هرچند مقامات لبنانی گفته‌اند که بازگشت این مهاجرین داوطلبانه می‌باشد، اما گروه‌های حقوق بشری نگرانی‌های خود را در زمینه ابراز داشته و معتقد اند که این طرح ممکن شامل عناصر اجبار نیز باشد.

هرچند جنگ 11 ساله سوریه در خطوط مقدم برای فعلاً آرام می‌باشد، اما سازمان ملل گفته است که بازگشت و خطر بازداشت‌های خودسرانه ممکن عودت کنندگان را تهدید نماید.

لبنان میزبان 800 هزار پناهجوی سوری در دوران جنگ این کشور بود که در در کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) ثبت‌نام کرده اند. آن‌ها پس از اعتراضات علیه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سال 2011، از این کشور گریختند. لبنان در اوج جنگ سوریه، میزبان حدود 1.2 میلیون پناهنده بود.

این در حالی است که حدود 400 هزار سوری بعد از ختم جنگ به این کشور باز گشته‌اند. اما شیوع کرونا روند بازگشت را متوقف نمود. میشل عون، رئیس جمهور لبنان روند بازگشت پناهنده‌ها را به دلیل شیوع کرونا متوقف نموده بود، اما  روند برگشت پناهنده‌ها را وی دوباره روز گذشته از سر گرفت.

این در حالی است که عفو بین‌الملل روز ۱۴ اکتبر، با نشر بیانیه‌ای گفته بود که با نزدیک شدن زمان بازگشت ۱.۵ میلیون مهاجر سوریه در لبنان، این اقدام را سوال برانگیز خوانده و از دولت لبنان خواسته است تا این روند را متوقف کنند.

عفو بین‌الملل: روند بازگشت به اصطلاح «داوطلبانه» مهاجرین سوری را متوقف کنید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x