صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

دیده‌بان حقوق بشر: زنان افغانستانی، مقاومت‌گران اصلی در برابر طالبان اند

دیده‌بان حقوق بشر با نشر یک گزارش تازه‌ گفته که زنان افغانستانی، مقاومت‌گران اصلی در برابر طالبان اند.

دیده‌بان حقوق بشر با نشر یک گزارش تازه‌ گفته که زنان افغانستانی، مقاومت‌گران اصلی در برابر طالبان اند.

پیک‌آفتاب: گزارش دیده‌بان حقوق بشر که روز گذشته 12 اکتبر، نشر شد، می‌گوید که زنان و دختران افغانستانی در بیش از یک سال گذشته، به صورت خستگی‌ناپذیر به اعتراض‌ها ادامه داده‌اند تا حقوق بنیادی‌شان را به دست آورند.

در ادامه این گزارش آمده که با حاکمیت مجدد طالبان بر افغانستان در 15 اگست سال گذشته، زنان افغانستانی برای مساوات، حقوق، عدالت و صلح مبارزه کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنان گفته که اعتراض‌ها و مبارزه زنان با وجود لت‌وکوب شدید، بازداشت، توقیف و حتا آدم‌ربایی از سوی طالبان، در نزدیک به ۱۴ ماه گذشته ادامه داشته است.

در گزارش آمده که زنان در بیش‌تر این تظاهرات شعار سر داده‌اند که «نان، کار و آزادی» می‌خواهند.

از سوی دیگر؛ لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا وضعیت زنان و دختران را در افغانستان نگران‌کننده دانست و روز گذشته 12 اکتبر، در نشست پارلمان کشورش گفت که تلاش می‌کند تا کمک‌های مالی را برای زنان و دختران در افغانستان افزایش دهد.

نخست وزیر بریتانیا تصریح کرد: “آن‌چه در افغانستان واقع می‌شود، خیلی‌ها نگران کننده است. هراس دارم که شاید تمامی حقوق و فرصت‌ها برای زنان و دختران افغانستان عقب‌گرد بزرگ داشته باشد. چیزی را که ما انجام داده‌ایم، همین بوده که مطمئن شویم بودجه کمک ما برای زنان و دختران احیا شود. وزیر خارجه خوشحال خواهد شد که با گروهی برای اقدام‌های بعدی در این مورد صحبت نماید”.

افزون بر موارد بالا؛ هدر بار، مسئول بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر، گفت که جهانیان افغانستان را فراموش کرده‌اند.

او در توییتی نگاشت: “حمله 30 سپتمبر بر دانش آموزان هزاره در مرکز آموزشی کاج در کابل، باعث اعتراض زنان و دختران در ولایت‌های سراسر افغانستان شد. از زمانی‌که طالبان در اگست 2021، قدرت را به دست گرفته‌اند، زنان افغانستان در خط مقدم مقاومت در برابر ظلم طالبان قرار دارند”.

یک روز پیش از این؛ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بی‌توجهی به افغانستان انتقاد کرده و گفته بود، طوری به نظر می‌رسد که افغانستان در اصل وجود ندارد. بورل گفته که جنگ اوکراین نباید باعث فراموشی افغانستان در سطح بین‌المللی شود.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا: افغانستان فراموش شده و دیگر سرخط خبرها نیست

این در حالی است که شماری از کشورهای جهان خواهان تعامل با طالبان اند، اما مشروط بر این‌که آن‌ها حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران را رعایت کنند، حکومت همه‌شمول تشکیل دهند و هیچ کشوری از خاک افغانستان تهدید نشود.

از حاکمیت مجدد طالبان بر افغانستان، 14 ماه می‌گذرد، ولی هیچ کشوری تا حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و در کنار آن، تحریم‌ها نیز طالبان را بیش‌تر در انزوا قرار داده است.

روز سه‌شنبه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا به مناسبت روز جهانی دختر، منع صدور ویزا برای شماری از رهبران طالبان و مقام‌های آن‌ها را اعلام کرد و گفت که طالبان با سیاست‌‌های افراطی‌شان حقوق زنان را نقض کرده‌‌اند.

وزارت خارجه امریکا: افرادی که در سرکوب زنان در افغانستان دست دارند، تحریم می‌شوند

این در حالی مطرح می‌شود که معاون وزارت خارجه امریکا، به مناسبت روز جهانی دختر از شجاعت و عزم دختران افغانستان و ایران در برابر ظلم و برای بازپس‌گیری حق آموزش ستایش نمود. شهرزاد اکبر نیز گفته بود که طالبان با دزدی آینده دختران، مانع صلح و رفاه در افغانستان می‌شوند.

معاون وزارت خارجه امریکا: شجاعت و عزم دختران افغانستان و ایران، الهام‌بخش اند

دیده‌بان حقوق بشر: طالبان کلیدی‌ترین حقوق انسانی زنان را زیر پا گذاشته است

دیده‌بان حقوق بشر: طالبان در تامین امنیت هزاره‌ها ناکام بوده‌اند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x