صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سخنگوی گوترش: اعضای سازمان درباره واگذاری نمایندگی افغانستان تصمیم می‌گیرند

در پی درخواست مجدد طالبان برای احراز کرسی افغانستان در سازمان ملل، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به رسانه‌ها گفته است که کشورهای عضو این سازمان در مورد واگذاری کرسی افغانستان تصمیم می‌گیرند.

در پی درخواست مجدد طالبان برای احراز کرسی افغانستان در سازمان ملل، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به رسانه‌ها گفته است که کشورهای عضو این سازمان در مورد واگذاری کرسی افغانستان تصمیم می‌گیرند.

پیک‌آفتاب: استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که در یک‌سال گذشته، کسی استوارنامه جدیدی به سازمان ملل نفرستاده است.

استفان دوجاریک در مورد عدم واگذاری نمایندگی افغانستان به طالبان، افزود در صورتی‌که با استوارنامه مخالفتی وجود داشته باشد، کشورهای عضو سازمان ملل درباره آن تصمیم می‌گیرند که کرسی افغانستان به چه کسی تحویل داده شود.

سال گذشته، طالبان پس از تسلط بر افغانستان با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل؛ سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی خود را به عنوان نماینده این گروه در سازمان ملل معرفی کرد. آن زمان، کمیته اعتبارنامه‌های سازمان ملل در این مورد به توافق نرسیده و مسئله نمایندگی افغانستان در این سازمان به تعویق افتاد.

در حال حاضر؛ نصیراحمد فایق، سرپرستی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل را به عهده دارد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در مورد انصراف نصیراحمد فایق از سخنرانی در مجمع عمومی، گفت که این تصمیم شخصی فایق است. او تاکید کرد که برای کشورها مهم است که در سازمان ملل دارای نماینده باشند.

پیش‌تر منابع گفته بودند که نصیراحمد فایق تحت فشار کشورهای طرف‌دار طالبان، از سخنرانی در مجمع عمومی انصراف داده است.

با این حال، فایق در رشته توییتی گفته است که بنابر توافق سال گذشته مجمع عمومی، افغانستان در هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی نمی‌کند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در مورد تعامل این سازمان با طالبان، گفت که این نهاد با طالبان کار می‌کند چرا که به گفته او طالبان قدرت حاکم در کابل است و سازمان ملل ناچار است در مورد مسائل مختلف با این گروه کار کند.

استفان دوجاریک در گفتگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال در خصوص نقش سازمان ملل در مورد وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر در حاکمیت طالبان گفت که این سازمان حمایت خود از حقوق بشر در افغانستان را افزایش می‌دهد. به گفته او، سازمان ملل تلاش می‌کند زنان و دختران افغانستان را از راه دور آموزش دهد. او تاکید کرد که دبیرکل سازمان ملل، ممنوعیت آموزش دختران را شرم‌آور می‌داند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل افزود، کسی نباید از محرومیت آموزش دختران افغانستان خوشحال باشد و تصریح کرد که علاوه بر تلاش‌های سازمان ملل در مورد تامین حقوق زنان، کشورهای که در افغانستان نفوذ دارند نیز باید در این زمینه بر طالبان فشار بیاورند.

استفان دوجاریک افزود که دبیرکل سازمان ملل همواره تاکید کرده است که افغانستان را نادیده نمی‌گیرد و تلاش می‌کند به کمک‌های بشردوستانه در این کشور ادامه دهد. او گفت که سازمان ملل تلاش می‌کند تا حقوق زنان افغانستان تامین شود و دختران بتوانند به مکتب بروند. به گفته استفان دوجاریک، سازمان ملل سعی می‌کند تا حقوق آموزش دختران به رسمیت شناخته شود.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در مورد بی‌اثر بودن تلاش‌های این سازمان برای تامین حقوق زنان، گفت که دبیرکل سازمان ملل قدرت بسیار محدودی دارد، اما سازمان ملل به نشست‌های خود با طالبان ادامه خواهد داد. او گفت که سازمان ملل بر طالبان فشار خواهد آورد تا این گروه تصمیم‌های مناسبی در مورد مسئله زنان و آموزش دختران بگیرند.

استفان دوجاریک در ادامه افزود که تلاش‌های دبیرکل سازمان ملل به تنهایی کافی نیست و کشورهای که در افغانستان از نفوذ برخوردار هستند، باید وارد عمل شوند و بر طالبان فشارو بیاورند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x