صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

آلمان و پاکستان تلاش می‌کنند تا کارمندان دولت پیشین افغانستان را انتقال دهند

آلمان و پاکستان به هم‌کاری‌های خود جداً ادامه می‌دهند تا افغانستانی‌های نیازمند به حفاظت و در معرض خطر را از تحت حاکمیت طالبان در افغانستان به امن منتقل شوند.

آلمان و پاکستان به هم‌کاری‌های خود جداً ادامه می‌دهند تا افغانستانی‌های نیازمند به حفاظت و در معرض خطر را از تحت حاکمیت طالبان در افغانستان به امن منتقل شوند.

پیک‌آفتاب: بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان روز گذشته هفتم اکتبر، در گفتگو با آنالنا بائربوک، همتای آلمانی‌اش در برلین، گفت که او اطمینان دارد که با توجه به تماس‌ها با طالبان، در این مورد یک پیش‌رفت مثبت وجود خواهد داشت.

بائربوک گفت که قبل از همه از آغاز سال به این سو، آن‌ها به خوبی در این مورد پیش می‌روند تا به ویژه انسان‌های نیازمند به حفاظت از افغانستان به امن آورده شوند.

وزیر خارجه آلمان توضیح داد که نمایندگان کشورش حدود ۲۴ هزار ویزا برای کارمندان محلی پیشین، به ویژه برای افراد نیازمند به حفاظت را صادر کرده‌اند. از این جمله بیش از ۱۸ هزار ویزا از طریق سفارت آلمان در اسلام‌آباد صادر شده است. به قول وی، این افغانستانی‌ها با ۸۳ هواپیمای چارتر، مستقیماً از پاکستان به آلمان انتقال داده شده‌اند.

بائربوک افزود که در مرحله دوم، حدود ۷۵۰۰ تن از افغانستان به آلمان سفر کرده‌اند و بعد از آن‌که از سفرها در این میان توسط طالبان شدیداً جلوگیری می‌شود، در مرحله سوم تا به حال حدود ۱۴۰۰ تن با حمایت آلمان و پاکستان، توانسته‌اند به آلمان سفر کنند. بائربوک نخواست در این ارتباط از جزئیات سخن بگوید، زیرا از دید او این امر ادامه کار را با خطر مواجه خواهد کرد.

زرداری گفت که افغانستان نیز مانند اوکراین به حمایت جامعه جهانی نیاز دارد و پاکستان انتقال ۹۰ هزار افغانستانی را به ۴۳ کشور فراهم کرده است.

یک کمیسیون تحقیقی پارلمان آلمان از ماه جولای به این سو، روند انتقال را مورد بررسی قرار می‌دهد که هدف آن نیز سرنوشت کارمندان محلی پیشین است که تا هنوز منتظر امکان سفر به آلمان هستند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر وزیر خارجه آلمان از تسریع در روند انتقال کارمندان محلی پیشین و افغانستانی‌های در معرض خطر خبر داده بود، گزارش‌ها اما حاکی است که طالبان روند تخلیه را متوقف کرده‌اند.

وعده آلمان برای تسریع روند تخلیه، طالبان اما این روند را متوقف کرده‌اند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x