صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی: نسل‌کشی هزاره‌ها سابقه طولانی و تاریخی دارد

گریگوری استانتون، پژوهش‌گر و بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی در خصوص کشتار هزاره‌ها در افغانستان، گفته است که انگیزه‌های مذهبی گروه‌هایی چون طالبان و داعش موجب بروز این کشتار شده است. این پژوهش‌گر گفت که پیشینه کشتار هزاره‌ها به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.

گریگوری استانتون، پژوهش‌گر و بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی در خصوص کشتار هزاره‌ها در افغانستان، گفته است که انگیزه‌های مذهبی گروه‌هایی چون طالبان و داعش موجب بروز این کشتار شده است. این پژوهش‌گر گفت که پیشینه کشتار هزاره‌ها به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.

پیک‌آفتاب: گریگوری استانتون گفته است که در طول تاریخ همواره گروه‌های شیعه و سنی دست به چنین اقداماتی علیه یک‌دیگر زده‌اند. وی با اشاره به کشتار هزاره‌ها که از سال ۱۸۹۰ شروع شده، می‌گوید که در زمان حاکمیت مستبد این دوره، ۶۰ درصد هزاره‌ها قتل عام شدند.

استانتون انگیزه کشتار هزاره‌ها را مذهبی دانسته و می‌گوید که چون شیعه‌ها از دید گروه‌های مذهبی دیگر کافر پنداشته می‌شوند، مورد حمله قرار می‌گیرند.

او هم‌چنین اضافه می‌کند که مسائل قومی و نژادی در این کشتار بی‌تاثیر نبوده است.

استانتون اقدامات و واکنش جوامع بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری به کشتار هزاره‌ها در افغانستان را کافی نمی‌داند و می‌گوید که آن‌ها «نسل‌کشی هزاره‌ها» را به‌رسمیت نمی‌شناسند، چرا که به گفته او در آن صورت مسئولیت سنگینی را برای‌شان خواهد داشت.

این پژوهش‌گر که با افغانستان انترنشنال صحبت می‌کرد، کشتار هزاره‌ها را نوعی نسل‌کشی تدریجی خوانده و می‌گوید در نتیجه این حملات، قصد این است تا این گروه قومی را از بین ببرند.

به نظر استانتون، خیلی‌ها درک درستی از مفهوم نسل‌کشی ندارند. به گفته او حتماً نباید یک گروه مذهبی به صورت کامل از بین برود تا ما آن را نسل‌کشی تلقی کنیم. او می‌گوید همین که گروهی از افراد به خاطر تفاوت مذهبی یا نژادی هدف قرار می‌گیرند، این خودش به معنای نسل‌کشی است.

با بازگشت طالبان و قوت‌گیری سایر گروه‌های ستیزه‌جوی افراطی، یک بار دیگر اماکن عمومی و اجتماعات هزاره به صورت هدف‌مند مورد حمله قرار گرفته است.

حمله روز جمعه هشتم میزان به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، خشم بسیاری از شهروندان افغانستان را برانگیخت. در نتیجه این حمله دست‌کم ۵۳ دانش‌آموز کشته و بیش از صد تن زخمی شدند.

طی هفته گذشته، بسیاری از شهروندان افغانستان در اعتراض به کشتار هدف‌مند هزاره‌ها، با راه‌اندازی کارزارهای اجتماعی خواهان توجه جامعه جهانی برای توقف حملات علیه هزاره‌ها شده‌اند.

تاکنون هشتگ این کارزار بیش از پنج میلیون بار توییت شده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر پنج عضو پارلمان بریتانیا از مجلس عوام و اعیان این کشور، با نشر گزارشی «وضعیت هزاره‌ها در افغانستان» گفته بودند که در ماه‌های اخیر، خطر نسل‌کشی هزاره‌ها از سوی داعش و طالبان افزایش یافته است. براساس این گزارش، هزاره‌ها در نیمه اول سال ۲۰۲۲، مورد بیش‌ترین حملات هدف‌مندانه قرار گرفته‌اند.

پنج عضو پارلمان بریتانیا: هزاره‌های افغانستان در معرض نسل‌کشی قرار دارند

نسل کشی هزاره‌ها؛ محور رایزنی نمایندگان هزاره‌ با وزارت خارجه استرالیا

جامعه مدنی: سازمان ملل باید حملات بر هزاره‌ها را به عنوان “نسل‌کشی” به رسمیت بشناسد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x