صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه: هزاره‌ها جداً در معرض خطر جدی «نسل‌کشی» هستند

مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه در واکنش به حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، نگرانی‌اش را منبی بر خطر جدی «نسل‌‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان ابراز کرده است.

مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه در واکنش به حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، نگرانی‌اش را منبی بر خطر جدی «نسل‌‌کشی هزاره‌ها» در افغانستان ابراز کرده است.

پیک‌آفتاب: این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که برای بیش از یک قرن است که هزاره‌ها در افغانستان با تبعیض سیستماتیک، نفرت و آزار و اذیت مواجه بوده‌اند و مورد نسل‌کشی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، این نهاد در توییتی نگاشته است: “مجمع آسیایی برای حقوق بشر و توسعه نگران است که هزاره‌ها پس از حمله مداوم به جامعه، در معرض خطر جدی نسل‌کشی در افغانستان قرار دارند که آخرین مورد آن در مرکز آموزشی کاج بود که باعث کشته شدن 53 غیرنظامی شد”.

مجمع آسیایی (FORUM-ASIA) برای حقوق بشر و توسعه افزود که آمار اصلی تلفات در حمله به مرکز آموزشی کاج، بیش از آن‌چه است که طالبان ارایه کرده‌اند.

در این بیانیه هم‌چنین تصریح شده است که در پی این حمله، شماری از زنان در ولایت‌های هرات و بامیان در اعتراض به کشتار هزاره‌ها و وضع محدویت‌ها بر زنان اعتراض کردند، طالبان اما با خشونت و سرکوب به اعتراض آن‌ها پاسخ دادند.

این سازمان در بیانیه‌اش تاکید کرده که جامعه هزاره برای بیش از یک قرن در افغانستان، عمدتاً به دلیل هویت قومی و مذهبی خود، با تبعیض سیستماتیک، نفرت، آزار و اذیت شدید مواجه شده است.

بنیان‌گذار دیده‌بان نسل‌کشی: نسل‌کشی هزاره‌ها سابقه طولانی و تاریخی دارد

در حمله بامداد هشتم میزان بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، دست‌کم ۵۳ تن کشته و بیش از صد تن زخمی شدند.

بسیاری از شهروندان و فعالان، این حمله را ادامه حملات به هدف «نسل‌کشی هزاره‌ها» خواندند و کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را راه‌اندازی کردند.

پنج عضو پارلمان بریتانیا: هزاره‌های افغانستان در معرض نسل‌کشی قرار دارند

روز شنبه هشتم اکتبر، شهروندان افغانستان در ده‌ها شهر دنیا در اعتراض به کشتار هزاره‌ها در افغانستان تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر عفو بین‌الملل استرالیا با نشر توییتی، خواهان هم‌بستگی برای «توقف نسل‌کشی هزاره‌ها» شد. این سازمان با نشر فراخوان گردهمایی‌های مردمی در شهرهای مختلف استرالیا در حمایت از مردم هزاره نوشت: “اقدام عاجل علیه آزار و اذیت هزاره‌ها انجام دهید و با هم‌بستگی، نسل‌کشی هزاره را متوقف کنید”.

عفو بین‌الملل استرالیا: نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید

 

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x