صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

فیفا به تیم‌های حاضر در جام جهانی: به جای سیاست، روی فوتبال تمرکز کنید

دبیرکل و رئیس فیفا در نامه‌ای رسمی که برای فدراسیون فوتبال همه کشورها ارسال شده است، از تیم‌های حاضر در جام جهانی قطر خواسته‌اند که فقط روی فوتبال تمرکز داشته و اجازه ندهند که این ورزش به عرصه کشمکش‌های سیاسی و ایدئولوژیک تبدیل شود.

دبیرکل و رئیس فیفا در نامه‌ای رسمی که برای فدراسیون فوتبال همه کشورها ارسال شده است، از تیم‌های حاضر در جام جهانی قطر خواسته‌اند که فقط روی فوتبال تمرکز داشته و اجازه ندهند که این ورزش به عرصه کشمکش‌های سیاسی و ایدئولوژیک تبدیل شود.

پیک‌آفتاب: اسوشتید پرس در گزارشی نوشته است که مقامات بلندپایه فیفا روز گذشته چهارم نوامبر، در نامه‌ای رسمی از تمامی 32 کشور حاضر در جام جهانی قطر خواسته‌اند که فقط روی فوتبال تمرکز کنند و از کشمکش سیاسی و دادن درس اخلاقی به دیگران پرهیز کنند.

فاطمه سامورا، دبیرکل و جانی اینفانتینو، رئیس فیفا در نامه‌ای رسمی که برای فدراسیون فوتبال همه کشورها ارسال شده است، نوشته‌اند: “لطفا بگذارید که فقط روی فوتبال تمرکز کنیم و اجازه ندهیم که این ورزش به عرصه هر کشمکش سیاسی و ایدئولوژیک موجود در جهان تبدیل شود.”

در بخش دیگری از این نامه آمده است: “ما می‌دانیم که فوتبال در خلاء زندگی نمی‌کند و از چالش‌ها و بحران‌های سیاسی گوناگون در جهان اطلاع داریم، ولی یکی از نقاط قوت مهم فوتبال، تنوع شرکت‌کنندگان و طرف‌داران این ورزش است و جهان‌شمولی این ورزش دقیقاً به معنای احترام به این تنوع است.”

در نامه هم‌چنین آمده است: “هیچ فرهنگ، ملت یا کشوری از دیگری برتر و یا بهتر نیست. این اصل بنیادی احترام متقابل و عدم تبعیض است. در عین حال از ارزش‌های بنیادی فوتبال جهانی می‌باشد.”

در ادامه گزارش اسوشیتد پرس آمده است که شرایط کار و حقوق کارگران مهاجر و همین‌طور ممنوعیت حضور علنی طرف‌داران حقوق اقلیت‌های جنسیتی در قطر، از محورهای اصلی مباحث و انتقادها در مورد جام جهانی امسال است.

فیفا و کمیته برگزارکنندگان مسابقات و حتا مقامات ارشد حکومت قطر می‌گویند که همه این مسائل را باید خارج از چهارچوب رقابت‌های جام جهانی مطرح و بررسی کرد، ولی برخی از تیم‌های ملی اروپایی و تیم ملی امریکا خواستار اقدامات مشخص از جمله ایجاد صندوق کمک مالی به کارگران مهاجر و یا اعتراض‌های غیرمستقیم به محدودیت‌های اعمال شده در مورد اقلیت‌های جنسیتی هستند.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق‌ بشر روز 24 اکتبر، گزارش داد که نیروهای امنیتی قطر به گونه خودسرانه دگرباشان جنسی که شامل لزبین، هم‌جنس‌گرا، دوجنسه و ترانس‌جندرها می‌شود را بازداشت و از آنان سوءاستفاده جنسی کرده‌اند.

نیروی‌های امنیتی قطر دگرباشان جنسی را بازداشت و از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند

موضوع دیگری که در هفته‌های اخیر بحث برانگیز شده، درخواست اخراج ایران از جام جهانی است. ایران با تیم‌های انگلیس، امریکا و ولز هم گروه است و اولین مسابقه آن روز 21 نوامبر در برابر انگلیس است.

در هفته‌های اخیر و هم‌زمان با سرکوب اعتراضات گسترده در ایران، یک گروه حقوق بشری ایرانی و گروه‌هایی که خود را هواداران فوتبال ایران معرفی می‌کنند، از فیفا خواسته‌اند به دلیل سرکوب اعتراضات و ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال، تیم ملی ایران را از جام جهانی اخراج کند.

فدراسیون فوتبال اوکراین نیز هفته گذشته، در بیانیه‌ای رسمی تایید کرد که به دلیل «احتمال مشارکت حکومت ایران در تهاجم نظامی روسیه به اوکراین»، خواهان اخراج تیم ملی فوتبال ایران از مسابقات جام جهانی است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x