صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

مصر: هدف امریکا از کاهش کمک‌ها، باج‌خواهی به نفع اسرائیل است

یک نماینده پارلمان مصر در سخنانی با افشای اهداف پشت پرده کاهش ۷۵ میلیون دالری کمک‌های نظامی امریکا به قاهره، گفت که هدف از این اقدام، باج‌خواهی از مصر است.

یک نماینده پارلمان مصر در سخنانی با افشای اهداف پشت پرده کاهش ۷۵ میلیون دالری کمک‌های نظامی امریکا به قاهره، گفت که هدف از این اقدام، باج‌خواهی از مصر است.

پیک‌آفتاب: روشیه تودی (Russia Today) با نشر گزارشی به نقل از مصطفی بکری، نماینده پارلمان مصر گفته است: “تصمیم امریکا برای کاهش ۷۵ میلیون دالری کمک‌های خود با ادعای عدم رعایت معیارهای حقوق بشر توسط مصر، مداخله آشکار در امور مصر علی‌رغم  تحولات مهم رخ داده در زمینه آزادی بسیاری از زندانیان در طرح عفو ریاست جمهوری است”.

او تصریح کرده است: “تحولات قابل توجهی در پرونده حقوق بشر در مصر صورت گرفته است، اما واشنگتن در این پرونده به دنبال باج‌گیری از مصر بوده و با استفاده از آن درصدد دست‌یابی به اهداف سیاسی به نفع خود و اسرائیل است”.

بکری افزوده است: “علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی که مصر با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما موضوع عزت، حاکمیت میهن و نپذیرفتن مداخله در امور داخلی از جمله مهم‌ترین اصول ثابت مصر هستند”.

وی هم‌چنین تاکید کرد: “بهتر است امریکا پیش از صحبت کردن درباره دیگران، به پرونده حقوق بشر خود، مداخلاتش در عراق و اوکراین و سکوتش در مقابل جنایات رژیم اشغال‌گر علیه فلسطینی‌ها نگاه کند که لکه ننگی بر پیشانی دولت امریکا است”.

این اظهارات پس از آن بیان شد که پاتریک لیهی، رئیس کمیته اعتبارات سنای امریکا جلوی تخصیص کمک نظامی ۷۵ میلیون دالری اضافی برای مصر را گرفت و به نگرانی‌ها درباره وضعیت حقوق بشری قاهره از جمله شرایط زندانیان سیاسی اشاره کرد.

وزارت خارجه امریکا، ۱۳۰ میلیون دالر کمک مالی نظامی را برای مصر در ماه سپتمبر سال جاری، بابت نگرانی‌های وسیع حقوق بشری نگه‌داشت و اعلام کرد که یک کمک دیگر به ارزش ۷۵ میلیون دالر را در نظر گرفته که باید پرداخت شود و علت آن‌را پیش‌رفت‌های دولت قاهره درباره وضعیت بازداشتی‌های سیاسی و روندهای حقوقی آن از جمله آزادی حدود ۵۰۰ بازداشتی سیاسی در سال جاری میلادی اعلام کرد.

اما سناتور لیهی با ارائه این کمک مخالفت کرد. گفتگوها بین دفتر او و وزارت خارجه امریکا برای یافتن یک راه‌حل به بُن‌بست خورد و تخصیص این مبلغ تا ۳۰ سپتمبر هم منقضی شده است.

گروه‌های برجسته حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر را به سوءاستفاده گسترده از جمله شکنجه و بازداشت ده‌ها هزار زندانی سیاسی متهم کرده‌اند.

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی وجود زندانی سیاسی در مصر را رد کرده است. او هم‌چنین گفته است که ثبات و امنیت برای مصر اولویت دارد و مقام‌های قاهره در تلاش‌اند تا به تامین نیازهای اولیه مانند شغل و مسکن، بپردازند و آن‌را ارتقا دهند.

از طرفی، تحلیل‌گران می‌گویند قدرت‌های غربی تمایلی به انجام اقدامی جدی علیه یک متحد استراتیژیک در مصر ندارند که به عنوان میانجی در موضوعات قدیمی مانند درگیری اعراب و اسرائیل عمل کرده و هم‌چنین کانال سوئز، یکی از مهم‌ترین خطوط کشتی‌رانی جهان را کنترل می‌کند. مقام‌های امریکایی روابط این کشور با مصر را پیچیده خوانده‌اند.

این در حالی است که مقامات امریکایی روز 14 سپتمبر، گفته‌اند که دولت جو بایدن تصمیم گرفته است، پرداخت ۱۳۰ میلیون دالر کمک نظامی خارجی خود به مصر را به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور تعلیق کند.

امریکا 130 میلیون دالر از کمک‌های نظامی خود به مصر را تعلیق می‌کند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x