صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

چین: امریکا سیگنال‌های «اشتباه و خطرناک» به تایوان می‌فرستد

وزارت خارجه‌ چین، امریکا را به ارسال سیگنال‌های «اشتباه و خطرناک» به تایوان متهم کرد. پس از نشست وزرای خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ایالات متحده گفته که تغییری در سیاست‌اش در مورد «چین واحد» نیامده، اما چین، واشنگتن را به صدور «پیام‌های اشتباه» به تایوان متهم کرده است.

وزارت خارجه‌ چین، امریکا را به ارسال سیگنال‌های «اشتباه و خطرناک» به تایوان متهم کرد. پس از نشست وزرای خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، ایالات متحده گفته که تغییری در سیاست‌اش در مورد «چین واحد» نیامده، اما چین، واشنگتن را به صدور «پیام‌های اشتباه» به تایوان متهم کرده است.

پیک‌آفتاب: گاردین به نقل از یک مقام امریکایی گزارش داده است که روز گذشته 23 سپتمبر، تایوان محور بحث در نشست 90 دقیقه‌ای وزرای خارجه امریکا و چین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بود.

آنتونی بلینکن در این نشست به وزیر خارجه چین گفته است که مطابق به سیاست درازمدت امریکا در مورد «چین واحد»، حفظ صلح و ثبات در تایوان بسیار مهم و حیاتی است. او گفته است که امریکا تغییری در سیاست خود در برابر چین نیاورده است.

با این حال، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای در مورد این نشست گفته است که امریکا پیام‌های اشتباه و خطرناک به تایوان ارسال می‌کند و هر قدر فعالیت استقلال‌طلبی در تایوان افزایش یابد، احتمال راه‌حل صلح‌آمیز کم‌تر خواهد شد.

وزارت خارجه چین گفته است: “هر چه تعهد جامعه بین‌المللی به اصل «چین واحد» واضح‌تر و قوی‌تر باشد، به احتمال زیاد صلح در تنگه تایوان تضمین می‌شود. ما امیدواریم که آلمان و سایر اعضای G7، به اصل «چین واحد» متعهد باشند و آن‌را با اقدامات واقعی مطابقت دهند.”

اعلامیه افزوده است که مسئله تایوان، یک موضوع داخلی چین است و ایالات متحده حق ندارد در آن دخالت کند که چه روشی را برای حل آن در پیش خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه چین با نشر توییتی نگاشته است: “هر دو طرف تنگه تایوان متعلق به یک چین است. تایوان بخشی از قلمرو چین است. حاکمیت و تمامیت ارضی چین هرگز تقسیم نشده است. این وضعیت موجود در تنگه تایوان است و یک چین در قلب این وضعیت موجود است”.

وزارت خارجه چین در توییت دیگری گفته است: “کسی‌که در تلاش برای تغییر وضعیت موجود است، چین نیست؛ بلکه مقامات حزب دموکراتیک مترقی (DPP) در تایوان و نیروهای مداخله‌گر خارجی هستند که عناصر جدایی‌طلب «استقلال تایوان» را جسور می‌کنند.”

تنش‌ها بر سر تایوان میان چین و ایالات متحده زمانی افزایش یافت که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان سفر کرد.

وزارت خارجه چین در آن زمان در اعتراض به این سفر، اعلام کرد که سفیر امریکا در بیجینگ را فراخوانده است. چین هم‌چنان در آن زمان در واکنش به این سفر، تمرینات نظامی گسترده‌ای در منطقه برگزار کرد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در مصاحبه اختصاصی با شبکه CBS گفته بود که اگر چین به تایوان حمله کند، با مداخله نظامی از تایپه دفاع می‌کند.

بایدن: در صورت حمله چین به تایوان، از تایپه دفاع می‌کنیم

تایوان: حمله را با حمله پاسخ می‌دهیم

رئیس جمهور تایوان: قبلاً با چین مقابله کردیم و هنوز مصمم به دفاع هستیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x