صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بورسیه تحصیلی چیفنینگ برای افغانستانی‌ها از سر گرفته شد

بریتانیا و بورسیه تحصیلی چیفنینگ (Chevening Scholarship) گفته‌اند که پس از دو ماه وقفه، بورسیه‌های تحصیلی آن کشور برای آن عده افغانستانی‌ها از سرگرفته شده است که در افغانستان نه، بلکه در کشور سومی به سر می‌برند.

بریتانیا و بورسیه تحصیلی چیفنینگ (Chevening Scholarship) گفته‌اند که پس از دو ماه وقفه، بورسیه‌های تحصیلی آن کشور برای آن عده افغانستانی‌ها از سرگرفته شده است که در افغانستان نه، بلکه در کشور سومی به سر می‌برند.

پیک‌آفتاب: در وب‌سایت Chevening آمده است که افغانستانی‌های واجد شرایط می‌توانند برای سال‌های تحصیلی ۲۰۲۴/۲۰۲۳ در این بورسیه ثبت‌نام کنند.

براساس معلوماتی که در این وب‌سایت نشر شده است، واجدین شرایط تا اول ماه نوامبر سال روان میلادی، فرصت دارند از طریق آنلاین درخواستی خود را تکمیل کنند.

در وب‌سایت هم‌چنین آمده است که حکومت بریتانیا و برنامه بورسیه‌های تحصیلی Chevening، به افغانستانی‌های که در داخل افغانستان به سر می‌برند، کاملاً متعهد است.

اما گفته که براساس ارزیابی که توسط وزارت خارجه بریتانیا صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده است: “متقاضیانی که در حال حاضر در افغانستان به سر می‌برند، به احتمال زیاد با خطرات جدی امنیتی، و پی‌آمدهای مالی و لوجستیکی مواجه خواهند شد که حکومت بریتانیا هیچ کنترولی بر آن ندارد.”

این برنامه تحصیلی گفته است که به امنیت و مصئونیت افغانستانی‌هایی که در افغانستان به سر می‌برند، متعهد است.

در وب‌سایت این برنامه، ذکر شده است: “در نتیجه، ما به افغانستانی‌هایی که در بیرون از افغانستان به سر می‌برند، شرایط را فراهم می‌کنیم که برای دریافت بورسیه Chevening درخواست بدهند تا در بریتانیا تحصیل کنند.”

در این وب‌سایت آمده که افغانستانی‌های واجد شرایط که در کشور سومی به سر می‌برند، باید اسنادی را با خود داشته باشند که نشان دهد به صورت قانونی در آن کشور زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود که بورسیه تحصیلی Chevening، در سال ۱۹۸۳ میلادی آغاز شد و به آن عده دانشجویان خارجی که از توانایی مدیریتی و رهبری برخوردار هستند،‌ شرایط تحصیلات عالی را هم‌راه با مصارف در بریتانیا فراهم می‌کند. از آغاز این برنامه تاکنون، بیش از ۵۰ هزار دانشجو از کشورهای مختلف جهان در بریتانیا تحصیل خود را به پایان رسانده‌اند.

این بورسیه تحصیلی که از سوی وزارت خارجه بریتانیا تمویل می‌شود، پس از سال 2001 برای دانشجویان در افغانستان نیز آغاز شد.

این در حالی است که پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در 15 اگست سال گذشته، نه تنها بورسیه تحصیلی بریتانیا، بلکه بورسیه‌های تحصیلی سایر کشور‌ها از جمله بورسیه فولبرایت (Fulbright) نیز برای افغانستانی‌ها متوقف شد.

اعطای بورسیه فولبرایت امریکا به دانشجویان افغانستانی از سرگرفته می‌شود

فولبرایتر‌های افغانستانی به امریکا: حق تحصیل ما را نگیرید

به دارندگان بورسیه فولبرایت ویزه مهاجرت داده شود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x