صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نهاد تغییرات اقلیمی: اروپا شاهد گرم‌ترین ماه اکتبر بود

یک دوره گرما درجه‌ حرارت بی‌سابقه‌ای را در ماه اکتبر به اروپای غربی آورده است. در حالی‌که درجه‌ حرارت در استرالیا و مناطق دوردست شرق روسیه، پایین‌تر از حد معمول است.

یک دوره گرما درجه‌ حرارت بی‌سابقه‌ای را در ماه اکتبر به اروپای غربی آورده است. در حالی‌که درجه‌ حرارت در استرالیا و مناطق دوردست شرق روسیه، پایین‌تر از حد معمول است.

پیک‌آفتاب: به گفته سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیکوس اتحادیه اروپا (C3S)، قاره اروپا گرم‌ترین اکتبر را از زمان ثبت درجه حرارت تجربه کرده است. این سرویس در ادامه اعلام کرد که درجه حرارت تقریباً دو درجه سانتی‌گراد بیش‌تر از حد متوسط در دوره مقایسه ۲۰۲۰ – ۱۹۹۱ است.

سامانتا بورگس، معاون مدیر (C3S) با اشاره به گفتگوها راجع به تغییرات اقلیمی سازمان ملل که در مصر جریان دارد، گفت: “پی‌آمدهای جدی تغییرات اقلیمی امروز بسیار مشهود هستند. برای کاهش نشر گازهای گل‌خانه‌ای و نزدیک شدن به درجه حرارت  ۱.۵ براساس توافقات معاهده تصویب شده در پاریس، به اهداف جاه‌طلبانه‌ای نیاز داریم”.

سرویس تغییرات اقلیمی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: “یک دوره گرما، درجه‌های حرارت روزمره در غرب اروپا را افزایش داده و گرمای بی‌سابقه‌ای را به اتریش، سویس و فرانسه آورده است”. ماه گذشته نیز رکورد گرما در بخش‌های بزرگی از ایتالیا و اسپانیا شکسته شد.

در این میان، درجه حرارت در استرالیا، مناطق دوردست شرق روسیه و بخش‌هایی از غرب قطب جنوب پایین‌تر از حد متوسط بود.

این خبرها در حالی نشر می‌شود که رهبران جهان در شهر ساحلی شرم‌الشیخ در مصر برای شرکت در COP27، نشست اقلیمی سازمان ملل گردهم آمده‌اند.

کشورها برای کاهش نشر گازهای گل‌خانه‌ای و گذار از سوخت‌های فسیلی برای محدودیت گرمایش جهانی به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد تحت فشار هستند. این اهداف در معاهده پاریس درجه شده بود.

از اواخر قرن نوزدهم تا به حال، درجه حرارت زمین بیش از ۱.۱ درجه افزایش یافته است. تقریباً نیمی از این میزان مربوط به ۳۰ سال گذشته است.

دانشمندان می‌گویند که موج‌های گرما، ذوب یخچال‌های طبیعی، افزایش سطح دریا و بارش‌های سیل‌آسا به خاطر تغییرات اقلیمی شدیدتر شده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل که در نشست COP27 سخن می‌گفت، هشدار داد که کشورها باید در مبارزه برعلیه گرمایش جهانی اهداف مربوط به کاهش نشر گازهای گل‌خانه‌ای را رعایت کنند یا این که خطر«خودکشی دسته‌جمعی» آن‌ها را تهدید می‌کند. او گفت: “بشریت یک گزینه دارد: هم‌کاری و یا نابود شدن”.

گوترش در نشست تغییرات اقلیمی: “بشر یک انتخاب دارد: هم‌کاری یا نابودی”

این در حالی مطرح می‌شود که موج گرمای سوزان، روال عادی زندگی را در اروپای‌غربی مختل کرده و منجر به آتش‌سوزی‌های متعدد در برخی نقاط اروپا شده بود. کارشناسان اما گفته بودند که تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا، هر دم از مردم در گوشه‌وکنار جهان قربانی می‌گیرد و مقابله با آن دشوار است.

اروپا در دام گرمای شدید؛ تغییرات اقلیمی هر دم از مردم قربانی می‌گیرد

بائربوک: بحران اقلیم “بزرگ‌ترین مشکل امنیتی” جهان است

در تابستان امسال، 4500 تن در آلمان به دلیل گرما جان باخته‌اند

تغییرات اقلیمی؛ زمین در اثر گرما از شش «مرز تعادل» عبور خواهد کرد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x