صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بورل: گفتگوی احیای برجام به بُن‌بست رسیده؛ ایران: آماده هم‌کاری با آژانس برای بسته شدن پرونده هستیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته ۱۴ سپتمبر، از به بُن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. جوزپ بورل به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم در کوتاه مدت، انتظار پیش‌رفت در مذاکرات وجود ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته ۱۴ سپتمبر، از به بُن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. جوزپ بورل به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم در کوتاه مدت، انتظار پیش‌رفت در مذاکرات وجود ندارد.

پیک‌آفتاب: بورل که در حاشیه نشست عمومی پارلمان اروپا در استراسبورگ در این باره صحبت می‌کرد، افزود: “به عنوان هم‌آهنگ کننده مذاکرات، نقش من تلاش برای نزدیک کردن مواضع است که متاسفانه از تابستان به این سو در حال فاصله گرفتن از هم بودند”.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: “نقش من فشار آوردن به هر دو طرف است. واقعیت این است که پیشنهادهای آخر ایران کمکی نکرد. تقریباً کار انجام شده بود، اما یک دفعه پیشنهادهای جدیدی مطرح شده و این در حالی است که فضای سیاسی فعلی، برای آن مساعد نیست”.

جوزپ بورل در ادامه گفت: “متاسفم که این‌را می‌گویم، اما نباید در روزهای آینده انتظار پیش‌رفت خاصی را داشت. نگران این هستم که با وضعیت سیاسی امریکا، در یک حالت بُن‌بست باقی بمانیم”.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز پنج‌شنبه 15 سپتمبر، در واکنش به مواضع حاکی از ناامیدی در اروپا درباره برجام، موضوع کم‌رنگ‌ شدن امید به احیای برجام را رد کرد و گفته «مانعی جدی» به عنوان مسائل پادمانی در روند احیای توافق برجام وجود ندارد.

ناصر کنعانی، در ادامه گفت که ایران آماده است که هم‌کاری سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مواضع مورد اختلاف داشته باشد. او این نهاد را به پرونده‌سازی سیاسی متهم نمود.

او در توییتی نگاشته است: “جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف راهبردی سیاست خارجی و گسترش روابط خارجی خود، پویا، هوشمند و متوازن عمل می‌کند و به رغم پای‌بندی به روند مذاکرات رفع تحریم، منتظر برجام و بازگشت امریکا به تعهدات برجامی خود نمی‌ماند”.

انتخابات میان دوره‌ای کانگرس امریکا در ماه نوامبر برگزار می‌شود و به اعتقاد برخی آگاهان، دست‌کم تا آن زمان نباید منتظر به نتیجه رسیدن قطعی مذاکرات احیای برجام بود.

جوزپ بورل با تاکید بر این‌که در مقام هم‌آهنگ کننده، بهترین گزینه‌های ممکن را به طرفین پیشنهاد داده است، تصریح کرد که دیگر چیزی برای اضافه کردن ندارد.

این در حالی است که تروئیکای اروپایی هم به تازگی گفته‌اند که درباره نیت ایران برای بازگشت به برجام «تردید جدی» دارند. وزیر خارجه امریکا هم هفته گذشته، پاسخ آخر ایران در مذاکرات هسته‌ای را یک گام به عقب توصیف کرده بود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر وزیر خارجه امریکا گفته بود که با توجه به پاسخ ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا، دست‌یابی به توافق برای احیای برجام در آینده نزدیک نامحتمل است.

آنتونی بلینکن: توافق بر سر احیای برجام، در آینده نزدیک ممکن نیست

جروزالم‌پُست: توافق بر سر احیای برجام به بعد از انتخابات کانگرس امریکا موکول می‌شود

جان کربی: در مورد احیای برجام هنوز به جای مشخصی نرسیده‌ایم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x