صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بریتانیا: بررسی انتقال سفارت از تل‌آویو به اورشلیم در دستور کار است

لیز تراس، نخست‌ وزیر جدید بریتانیا اعلام کرد که دولت‌اش انتقال سفارت خود از تل‌آویو به اورشلیم را بررسی می‌کند.

لیز تراس، نخست‌ وزیر جدید بریتانیا اعلام کرد که دولت‌اش انتقال سفارت خود از تل‌آویو به اورشلیم را بررسی می‌کند.

پیک‌آفتاب: رسانه‌های بریتانیا و اسرائیل گزارش می‌دهند که لیز تراس، نخست‌ وزیر تازه بریتانیا روز گذشته 21 سپتمبر، در دیدار با یائیر لاپید، نخست‌ وزیر دولت انتقالی اسرائیل در حاشیه هفتادوهفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که بررسی انتقال سفارت بریتانیا از تل‌آویو به اورشلیم در دستور کار دولت لندن خواهد بود.

تراس در آستانه به دست گرفتن رهبری حزب محافظه‌کار و نخست وزیری نیز به گروه یهودیان محافظه‌کار حامی اسرائیل در بریتانیا گفته بود که اگر او مسند امور در «خانه شماره ده» را به دست بگیرد، بررسی انتقال سفارت کشورش به اورشلیم را عملی خواهد کرد.

به نوشته جروزالم پست، یک مقام ارشد اسرائیلی که یائیر لاپید را در دیدار روز ۳۰ سنبله، میان او و لیز تراس همراهی کرده، گفت: “لاپید اطمینان یافته که تراس قول خود را عملی خواهد کرد.”

لاپید و شمار دیگری از مقامات ارشد اسرائیلی، تراس را «دوست بسیار خوب» و «وفادار» به اسرائیل در سال‌های اخیر شناسایی کرده و از احراز پست نخست وزیری از سوی این سیاست‌مدار حامی اسرائیل ابراز خشنودی کرده بودند.

دونالد ترامپ پاییز پنج سال پیش، اورشلیم را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت و بهار چهار سال قبل و پس از 70 سال کار، سفارت امریکا در تل‌آویو را در میان خشم و تظاهرات به شدت پُرتلفات فلسطینیان، به اورشلیم منتقل کرد.

با این حال، در میان ۹۰ کشوری که با اسرائیل رابطه دارند، غیر از امریکا تنها کوزُوو، هندوراس و گواتمالا در اورشلیم سفارت دارند و سفارت ۸۶ کشور در تل‌آویو قرار دارد.

بعد از انتقال سفارت امریکا به اورشلیم، شماری از دولت‌های راست‌گرا و محافظه‌کار از احتمال انتقال سفارت خود به اورشلیم سخن گفتند، اما گام عملی در این راستا برنداشتند.

موضع رسمی اتحادیه اروپا، حمایت از دیدگاه فلسطینیان است که شرق اورشلیم، منطقه «اشغال شده» از سوی اسرائیل است که هم‌راه با نوار غزه و کرانه باختری باید سرزمینی برای تشکیل کشور فلسطین به پایتختی شرق اورشلیم باشد.

اظهارات تراس در زمینه حمایت از انتقال سفارت بریتانیا به اورشلیم در حالی مطرح شده که الیزابت دوم، ملکه فوت شده بریتانیا، در هفتاد سال سلطنت خود هرگز به اسرائیل سفر نکرد.

در میان خاندان سلطنتی بریتانیا نیز تنها یک سفر چند سال پیش ویلیام، نوه وقت ملکه که از هفته گذشته ولیعهد شده، ظاهراً جنبه رسمی داشته است.

با وجود آن‌که بریتانیا با اعلامیه «بالفور» در سال ۱۹۱۷ میلادی، حامی تشکیل کشوری برای یهودیان بود، سازمان‌های یهودی مسلح در فاصله سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۴۸ میلادی، اقدامات متعدد مسلحانه علیه نیروهای بریتانیایی قیم بر این سرزمین داشته و از جمله نماینده لرد موین، نماینده ارشد سلطنت بریتانیا در خاورمیانه و شماری از افسران بریتانیایی را کُشتند و مقرهای نظامیان بریتانیایی را منفجر می‌کردند.

اکثر اعضای آن سازمان‌های مسلح یهودی، بعد از تشکیل اسرائیل تا چند دهه در شمار رهبران اصلی دولت یهود بودند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x