صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

بلاول بوتو زرداری: این عاقلانه نیست که طالبان با زنان افغانستان بجنگند

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان در یک نشست خبری در نیویارک گفت که طالبان به زودی متوجه خواهند شد که جنگیدن با زنان افغانستان، کار عاقلانه‌ای نیست.

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان در یک نشست خبری در نیویارک گفت که طالبان به زودی متوجه خواهند شد که جنگیدن با زنان افغانستان، کار عاقلانه‌ای نیست.

پیک‌آفتاب: وزیر خارجه پاکستان افزود که کشورش از پیگیری مطالبات زنان دست نمی‌کشد و ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد بازگشایی مکتب‌های دخترانه باشد.

او روز گذشته 23 سپتمبر، در پاسخ به سوالی در یک نشست خبری گفت: “من فکر می‌کنم طالبان به زودی متوجه خواهند شد که جنگیدن با زنان افغانستان عاقلانه نیست.”

او زنان افغانستان را «شجاع و مقاوم» توصیف کرد و درباره حقوق آنان افزود: “صادقانه بگویم، این موضوعی است که ما از آن دست نمی‌کشیم. این چیزی است که ما به صورت دایم در مورد آن با رژیم موقت افغانستان درگیر هستیم.”

پاکستان، حکومت طالبان در افغانستان را به‌رسمیت نشناخته، اما برای آن ترکیب «رژیم موقت افغانستان» استفاده می‌کند.

وزیر خارجه پاکستان افزود که زنان و دختران در افغانستان به تحصیلات عالی و آموزش‌های ابتدایی دسترسی دارند، اما گفت: “امیدواریم شاهد روزی باشیم که آموزش‌های ثانوی نیز برای زنان و دختران در افغانستان مجاز شود.”

به گزارش نیوزویک، وزیر خارجه پاکستان در نشست خبری خود بر اهمیت حقوق زنان به ویژه در میان کشورهای عضو سازمان هم‌کاری اسلامی تاکید کرد.

او که رئیس کنونی شورای وزرای خارجه سازمان هم‌کاری اسلامی است، گفت: “تلاش می‌کنم تا قبل از پایان دوره ریاستم، بتوانیم نشستی را تحت نظارت سازمان هم‌کاری اسلامی در مورد حقوق زنان در اسلام برگزار کنیم.”

بیش از یک سال می‌شود که دختران بالاتر از صنف ششم، از رفتن به مکتب در افغانستان محروم شده‌اند. طالبان تاکنون به خواست مردم، جامعه جهانی و حتا کشورهای اسلامی برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه، وقعی نگذاشته‌اند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در صحبت با اشپیگل آلمان گفته بود که بسته ماندن مکتب‌های دخترانه در افغانستان پس از ۱۵ اگست سال گذشته، به دستور پاکستان صورت گرفته است.

کرزی: بسته ماندن مکتب‌های دخترانه، «کار پاکستان» است

شورای امنیت سازمان ملل: طالبان هرچه سریع‌تر مکتب‌های دخترانه را باز کنند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x