هم‌زمان با افزایش رکود اقتصادی در کشورهای جهان، گرجستان به سرعت به سمت شگوفایی گام بر می‌دارد - خبرگزاری پیک آفتاب

صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

هم‌زمان با افزایش رکود اقتصادی در کشورهای جهان، گرجستان به سرعت به سمت شگوفایی گام بر می‌دارد

در حالی‌که جنگ اوکراین به اقتصاد اروپا آسیب جدی وارد کرده، کشور کوچکی در منطقه قفقاز به سرعت به سمت شگوفایی اقتصادی پیش می‌رود.

در حالی‌که جنگ اوکراین به اقتصاد اروپا آسیب جدی وارد کرده، کشور کوچکی در منطقه قفقاز به سرعت به سمت شکوفایی اقتصادی پیش می‌رود.

پیک‌آفتاب: به دنبال فرمان ولادیمیر پوتین برای جذب سرباز و هجوم بیش از صد هزار روس به گرجستان، این کشور در مسیر تبدیل شدن به یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان است.

رویترز به نقل از موسسات بین‌المللی نوشته است انتظار می‌رود گرجستان با ۳.۷ میلیون نفوس در حاشیه دریای سیاه، در سال ۲۰۲۲ رشد سریع ۱۰ درصدی تولید اقتصادی خود را به ثبت برساند.

در این صورت، گرجستان از بازارهای نوظهوری مثل ویتنام و صادرکنندگان نفت مانند کویت، پیشی خواهد گرفت.

مدیرعامل یکی از بانک‌های گرجستان به رویترز گفته است که از صنایع کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ، همه بسیار خوب کار می‌کنند. به گفته او: “من نمی‌توانم به هیچ صنعتی فکر کنم که امسال مشکل داشته باشد.”

آمار گذرگاه‌های مرزی نشان می‌دهد که حداقل ۱۱۲ هزار روس در سال جاری به گرجستان مهاجرت کرده‌اند.

به گفته دولت گرجستان، اولین موج بزرگ ۴۳ هزار نفری پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری و سرکوب تظاهرات مخالفان جنگ توسط پوتین، وارد این کشور شد.

دولت گرجستان می‌گوید موج دوم مهاجران زمانی وارد این کشور شد که در اواخر ماه سپتمبر، پوتین فرمانی را برای جلب و جذب سربازان ذخیره در ارتش روسیه صادر کرد.

رونق اقتصادی گرجستان، خواه درازمدت باشد یا کوتاه‌مدت، بسیاری از کارشناسان را که فکر می‌کردند جنگ اوکراین آسیب مهلکی بر اقتصاد این کشور وارد خواهد کرد، غافل‌گیر کرده است.

به عنوان مثال، بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) در ماه مارچ، پیش‌بینی کرده بود که جنگ اوکراین ضربه بزرگی به اقتصاد گرجستان وارد خواهد کرد.

به همین ترتیب بانک جهانی در ماه اپریل، پیش‌بینی کرده بود که رشد این کشور برای سال ۲۰۲۲ از ۵.۵ درصد اولیه به ۲.۵ درصد کاهش خواهد یافت.

تصور می‌شود که ورود ده‌ها هزار روس با پول نقد فراوان، تاثیر گسترده‌ای بر قیمت مسکن و افزایش قیمت محصولات این کشور داشته است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x