صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

عفو بین‌الملل: طالبان حقوق زنان و دختران را نقض کرده و حال می‌خواهند آن‌ها را از متن جامعه کنار بزند

سازمان عفو بین‌الملل با نشر گزارشی در کنار ابراز نگرانی از وضعیت جاری زنان و دختران افغانستان، ادعا کرده است که طالبان در دوران حاکمیت‌شان به خاطری حقوق زنان و دختران را نقض کرده‌اند که می‌خواهند آنان را از جامعه کنار بزنند.

سازمان عفو بین‌الملل با نشر گزارشی در کنار ابراز نگرانی از وضعیت جاری زنان و دختران افغانستان، ادعا کرده است که طالبان در دوران حاکمیت‌شان به خاطری حقوق زنان و دختران را نقض کرده‌اند که می‌خواهند آنان را از جامعه کنار بزنند.

پیک‌آفتاب: این گزارش سازمان عفو بین‌الملل امروز پنجم اکتبر، نشر شده که در بخشی از آن چنین آمده است: “پس از برگشت دوباره طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، حمله بر حقوق زنان و دختران به گونه نظام‌مند، به شمول شکنجه و برخورد نادرست، کار گرفتن از خشونت و ترس، دورکردن‌شان به گونه اجباری از صحنه و تهدید حذف کامل زنان و دختران را از جامعه به میان آورده است. با وجود تعهدات ابتدایی طالبان که گفته بودند به حقوق زنان در چوکات اسلام احترام می‌گذارند، اما از راه‌های مختلف بر حقوق زنان و دختران حمله می‌شود، در حالی‌که آن‌ها بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی را به دوش می‌کشند”.

این سازمان در گزارش خود خطاب به طالبان نوشته است: “طالبان باید به آزادی بیان و حقوق زنان و دختران احترام بگذارند و این‌ها را حفظ کرده و توسعه دهند، طالبان باید با تضمین هر چه زودتر حق کار کردن، حرکت‌های مدنی و سیاست کردن در این راستا گام بردارند.”

در گزارش هم‌چنان آمده است که طالبان باید “به مظاهره‌های صلح‌آمیز اجازه دهند، خشونت در برابر فعالان و خبرنگاران متوقف شود، محدودیت‌های سفر بر زنان و دختران برطرف گردد، برای زنان اجازه داده شود که در ادارات دولتی و دیگر جا‌ی‌ها کار کنند و دوباره به وظایف خود برگردند. طالبان باید به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند، به ویژه در کنار بر طرف کردن محدودیت‌ها در برابر رفتن دختران به مکتب‌های ثانویه این اطمینان را به وجود آورند که فرصت‌های آموزش برای زنان و دختران همانند مردان فراهم است.”

از سوی دیگر برخی از فعالان حقوق زن در داخل افغانستان نیز نگرانی خود را نسبت به وضعیت جاری زنان ابراز کرده و از جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل می‌خواهند که در این زمینه توجه جدی کند.

طالبان از آغاز حکومت‌شان تاکنون دروازه‌های مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته‌اند، حجاب را اجباری کرده و به آنان اجازه سفر بدون محرم شرعی در فاصله‌های طولانی‌تر داده نمی‌شود.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر این سازمان گفته بود که دستور و عمل‌کرد طالبان در مورد حجاب اجباری و محدود کردن زنان برای بیرون شدن از خانه، خلاف قوانین بین‌المللی بشری است.

عفو بین‌الملل: طالبان در پی ناپدید کردن کامل زنان از جامعه هستند

عفو بین‌الملل: افغانستان در آستانه ویرانی غیرقابل بازگشت قرار دارد

انتقاد شدید عفو بین‌الملل از سیاست‌های طالبان

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x