صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

عفو بین‌الملل: روند بازگشت به اصطلاح «داوطلبانه» مهاجرین سوری را متوقف کنید

عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که روند بازگشت مهاجرین سوری از لبنان، «داوطلبانه» نیست و باید این روند متوقف شود.

عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که روند بازگشت مهاجرین سوری از لبنان، «داوطلبانه» نیست و باید این روند متوقف شود.

پیک‌آفتاب: عفو بین‌الملل روز گذشته 14 اکتبر، با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که با نزدیک شدن زمان بازگشت 1.5 میلیون مهاجر سوریه در لبنان، این اقدام را سوال برانگیز خوانده و از دولت لبنان خواسته است تا این روند را متوقف کنند.

عفو بین‌الملل همچنین از دولت لبنان خواسته است تا به تعهدات بین‌المللی خود در قبال مهاجرین احترام گذاشته و روند «بازگشت دسته‌جمعی» مهاجران سوری را متوقف کند.

میشل عون، رئیس جمهور و عباس ابراهیم، رئیس تشکیلات امنیت داخلی لبنان، نیز گفته‌اند که این هفته روند «بازگشت داوطلبانه» مهاجران سوری را به کشورشان، سرعت خواهند بخشید.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه می‌افزاید که بازگشت مهاجران سوری «داوطلبانه» نیست، بلکه مقامات لبنان «مشتاقانه» این روند را تسهیل می‌کنند.

دیانا سمعان، سرپرست معاونت خاورمیانه و شمال افریقای سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه گفته است: “مهاجران سوری در لبنان، در موقعیتی نیستند که بتوانند درباره بازگشت خود تصمیم مستقل و آگانه اتخاذ کنند. بازگشت، آن‌ها را در معرض خطر از سوی دولت سوریه قرار خواهد داد”. سمعان از جامعه جهانی خواسته است که از مهاجرین سوری در لبنان حمایت کنند تا از افزایش بیش‌تر «بازگشت ناامن» جلوگیری شود.

این در حالی است که رئیس تشکیلات امنیت داخلی لبنان، پیش‌تر گفته بود که کشورش براساس توافق دوجانبه با سوریه، فهرست اسامی مهاجرانی را که به سوریه باز می‌گردند، پیش از مرحله خروج از این کشور، برای تائید به دولت دمشق ارسال می‌کنند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است، آن دسته از مهاجران سوری که به دلیل اعتقادات سیاسی، وطن خود را ترک کرده‌اند، بیش‌تر مورد آزار و اذیت دولت سوریه قرار خواهند گرفت. قبلاً نیز این سازمان موارد متعددی از آزار و اذیت، خشونت جنسی، ناپدید شدن‌ها و بازداشت‌های مهاجران بازگشت کننده به سوریه را مستند کرده است.

لبنان که خود از ضعف اقتصادی شدید، مشکلات دینی و قومی رنج می‌برد، در طول جنگ داخلی سوریه، میزبان بیش‌ترین مهاجر بوده است. 1.5 میلیون تن از مهاجران جنگ سوریه در نقاط مختلف این کشور مسکن‌گزین شده‌اند.

پس از پایان جنگ 11 ساله سوریه، آرامش نسبی در بسیاری از نقاط این کشور تحت کنترول حکومت بشار اسد درآمده و فضای صلح حاکم می‌باشد، صلحی که سبب بازگشت مهاجران به وطن‌شان گردیده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x