صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

امریکا: امارت اسلامی باید اعتماد جهان را به دست آورند

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل، حالا امارت اسلامی باید اعتماد جهان را به دست آورند و این کار را تنها از طریق عمل‌کرد خود کرده می‌توانند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید که پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل، حالا امارت اسلامی باید اعتماد جهان را به دست آورند و این کار را تنها از طریق عمل‌کرد خود کرده می‌توانند.

پیک‌آفتاب: ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز گذشته 31 اکتبر، به رسانه‌ها گفت که امارت اسلامی با پناه دادن به رهبر شبکه القاعده در کابل، از توافق‌نامه دوحه و تعهدی که در مورد مصئونیت خاک افغانستان با جهان کرده بود، تخطی کرده است.

این در حالی است که پیش‌تر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته بود که ما تمام تعهدات در توافق‌نامه دوحه را انجام داده‌ایم و به کسی اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدین آن استفاده کند.

طالبان: ما تمام تعهدات در توافق‌نامه دوحه با امریکا را انجام داده‌ایم

به گفته ند پرایس، آن‌ها واضح ساخته‌اند که امریکا و متحدین جهانی‌اش به امارت اسلامی این اجازه را نمی‌دهند که افغانستان را یک بار دیگر به پناه‌گاه امن دهشت‌افگنان مبدل کنند و برای آن‌ها و هم‌کاران بین‌المللی‌شان تهدید ایجاد کند.

در کنار این، سخنگوی وزارت خارجه امریکا حقوق بشری افغانستانی‌ها، زنان و دختران و اقلیت‌های قومی و مذهبی را قابل نگرانی دانسته و تصریح کرده است: “هر بار که ما با امارت اسلامی دخیل شده‌ایم، در این سلسله اخیراً توماس وست با نمایندگان امارت اسلامی در دوحه دیدار کرد، نیازمندی‌های مصئونیت حقوق بشری را مطرح کرده‌ایم. این مهم نیست که ما با امارت اسلامی هرگونه روابط داریم، بلکه یک امر ضروری است، از همه مهم‌تر تعهدی است که امارت اسلامی با مردم خود به گونه آشکارا و به تکرار کرده اند، آن‌ها گفته‌اند که به حقوق جهانی و آزادی افغانستانی‌ها احترام می‌کنند و اجازه می‌دهند و هر حق بنیادی و جهانی که باشد آن‌را عملی می‌کنند.”

سخنگوی وزارت خارجه امریکا این را نیز تاکید می‌کند که رئیس جمهور امریکا به گونه آشکارا گفته است که آن‌ها به خاطر از بین بردن تهدیدات و هر گونه نگرانی در افغانستان توانایی خود را حفظ می‌کنند.

وزارت خارجه امریکا در حالی خواهان عملی شدن تعهدات امارت اسلامی با جهان و اصلاحات در عمل‌کردشان شده است که گزارش‌های از آغاز روند مذاکرات جدید میان دو طرف منتشر شده است. چیزی که امارت اسلامی آن‌را رد کرده و ایالات متحده امریکا هم تا هنوز روی آن تبصره نکرده است.

اما، ند پرایس روز گذشته این را نیز گفت که آن‌ها به روابط و تعامل‌شان با امارت اسلامی ادامه می‌دهند و توماس وست با نمایندگان آن‌ها در مورد منافع امریکا به شمول مبارزه با دهشت‌افگنی، گفتگوهای مفیدی انجام داده است.

امریکا در حالی روی مصئونیت حقوق بشری در افغانستان و عملی کردن تعهدات امارت اسلامی تاکید می‌کند که هنوز هم شماری از افغانستانی‌ها، امارت اسلامی را برای خود تهدید جدی دانسته و تلاش دارند که افغانستان را ترک کنند.

از سوی دیگر وزارت خارجه امریکا هم در مورد بیرون ساختن افغانستانی‌ها تعهد کشورش را تکرار کرده و می‌گوید که برای انتقال و جابه‌جایی کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، سهولت‌ها را فراهم می‌کند.

وزارت خارجه امریکا در حالی این تعهد را تکرار می‌کند که به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال در دوحه، بر بنیاد گزارش‌ها قطر از امریکا خواسته است که روند تخلیه را تا ختم این مسابقات به تاخیر اندازد.

قطر پروازهای تخلیه از افغانستان را موقتاً توقف می‌دهد

امریکا گفته که هر گونه تاخیر احتمالی را در نظر خواهند گرفت، اما برای رسیدن به هدف برای گزینه‌های بدیل آماده است.

این در حالی مطرح می‌شود که پیشتر وزارت خارجه امارت اسلامی در واکنش به اقدام تازه امریکا مبنی بر وضع محدودیت ویزا برای مقامات امارت اسلامی، گفته بود که این اقدام تاثیر منفی بر روابط بین دو کشور می‌گذارد.

طالبان: امریکا اگر در پی تعامل سازنده است، باید گام‌های مثبت بر دارد

دیدار هیئت بلندپایه امریکا و طالبان در قطر/ امریکا درپی شناسایی طالبان نیستیم

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x