صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

افغانستان با 149 میلیون دالر، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در ایران

رقم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از ۲.۲ میلیارد دالر در نیمه نخست سال پیش، به ۳۸۲.۴ میلیون دالر در مدت مشابه سال جاری خورشیدی کاهش یافت.

رقم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران از ۲.۲ میلیارد دالر در نیمه نخست سال پیش، به ۳۸۲.۴ میلیون دالر در مدت مشابه سال جاری خورشیدی کاهش یافت.

پیک‌آفتاب: آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست سال جاری خورشیدی، ۷۳ طرح سرمایه‌گذاری خارجی مجموعاً به ارزش ۳۸۲.۴ میلیون دالر در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت تصویب شده که از نظر تعداد ۷.۵ و به لحاظ ارزش، ۸۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش کاهش یافته است.

ارزش طرح‌های سرمایه‌گذاری مصوب شده در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت ایران طی نیمه اول سال گذشته خورشیدی، 2.215 میلیارد دالر اعلام شده بود.

بر پایه این گزارش، افغانستان با ۳۰ طرح سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۴۹.۸ میلیون دالر، بیش‌ترین تعداد طرح و میزان سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران طی شش ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ داشته است.

پس از افغانستان، چین با ۷۵.۵ میلیون دالر، ترکیه با ۴۴.۸ میلیون دالر، هند با ۳۳.۸ و امارات عربی متحده با ۲۰.۹ میلیون دالر قرار دارند. از نظر تعداد طرح سرمایه‌گذاری مصوب نیز پس از افغانستان، امارات متتحده عربی با ۹ طرح، ترکیه و عراق هر یک با ۶ طرح و چین با ۵ طرح قرار دارند.

با وجود ادعای دولت ایران مبنی بر گسترش روابط اقتصادی این کشور با روسیه، هم‌چنان نام این کشور در میان پنج کشور صدرنشین به چشم نمی‌خورد.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر حسین سلیمی، رئیس اتاق تجارت مشترک ایران و افغانستان، گفته بود سرمایه‌گذاران افغانستانی که در ایران حضور دارند، به دلیل شرایط بهتر تمایل دارند به ترکیه بروند.

هشدار رئیس اتاق تجارت ایران درباره احتمال خروج سرمایه‌گذاران افغانستانی از ایران

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x