صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سازمان ملل: اقدامات اخیر امارت اسلامی درباره زنان، نقض آشکار حقوق و آزادی‌های بشری است

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که اقدامات اخیر امارت اسلامی درباره زنان و دختران در افغانستان، نقض آشکار حقوق و آزادی‌های بشری است و ممکن این اقدامات به آزار و اذیت جنسی و یا جنایت علیه بشریت تبدیل شود.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که اقدامات اخیر امارت اسلامی درباره زنان و دختران در افغانستان، نقض آشکار حقوق و آزادی‌های بشری است و ممکن این اقدامات به آزار و اذیت جنسی و یا جنایت علیه بشریت تبدیل شود.

پیک‌آفتاب: در بیانیه کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل که روز گذشته 25 نوامبر، منتشر شده، آمده است که طی ماه‌های اخیر، نقض حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان که در حال حاضر شدیدترین و غیرقابل قبول‌ترین در جهان است، به شدت افزایش یافته است. به گفته این نهاد، حبس کردن زنان در خانه‌ها به معنای زندانی کردن آن‌هاست و احتمالاً منجر به افزایش سطح خشونت خانوادگی و چالش‌های روانی خواهد گردید.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: “مردانی که زنان را با لباس های رنگارنگ یا بدون حجاب شرعی را همراهی می کردند، از سوی نیروهای امارت اسلامی مورد لت‌وکوب وحشیانه قرار گرفته‌اند. امارت اسلامی با تنبیه اقوام مرد به دلیل جرایم احتمالی زنان، عملاً زنان و دختران را حذف کرده و با تشویق مردان و پسران به کنترل رفتار، پوشش و حرکت زنان و دختران در حلقه‌های خود، یک جنسیت را علیه جنسیت دیگر به کار می‌گیرند.”

این نهاد در ادامه ابراز نگرانی کرده است که چنین اقداماتی به منظور وادار کردن مردان و پسران به مجازات زنان و دخترانی است که در برابر حذف آن‌ها توسط امارت اسلامی مقاومت می‌کنند، آن‌ها را بیش‌تر از حقوق‌شان محروم می‌کنند و خشونت علیه آن‌ها را عادی می‌سازند.

این نهاد حقوق بشری سازمان ملل هم‌چنان از امارت اسلامی خواسته است:

  1. به تمام تعهدات حقوق بشری بین‌المللی که بر عهده افغانستان است، پایبند باشند و استانداردهای حقوق بشری را که افغانستان آزادانه پذیرفته است، از جمله احترام به حقوق همه دختران و زنان در تحصیل، اشتغال، و مشارکت در زندگی عمومی و فرهنگی را کاملاً اجرا کنید.
  2. ظریفه یعقوبی و چهار هم‌کار مرد وی را که هم‌راه او بازداشت کرده‌اند، فوراً و بدون قیدوشرط آزاد کرده و یا دلایل ادامه بازداشت آن‌ها را علنی کنید و اجازه دهید با خانواده و وکلای مربوطه خود تماس بگیرند.
  3. به حقوق اساسی زنان و مردان برای معاشرت و تجمع بدون ارعاب و حمله احترام بگذارید و به جای بازداشت و سرکوب زنان به دلیل درخواست حقوق‌شان، باید نگرانی‌های مشروع آن‌ها را بشنوید و به آن‌ها پاسخ دهید.
  4. فرمانی را که اعضای مرد خانواده را به دلیل اتهامات احتمالی زنان و دختران مجازات می‌کند، لغو کنید.
  5. فوراً تمام مکتب‌های متوسطه را برای دختران باز کنید و به آن‌ها حق دسترسی مداوم به تحصیلات دانشگاهی را بدهید.
  6. فوراً محدودیت‌های دسترسی زنان و دختران به همه مکان‌های عمومی را حذف کنید.

یوناما نیز روز گذشته 25 نوامبر، به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان با نشر بیانیه‌ای می‌گوید که افغانستان از جمله کشورهایی است که بالاترین سطح خشونت علیه زنان در جهان را دارد. به گفته این نهاد، پایان دادن به خشونت و احیای حقوق زنان و دختران برای هر صلح پایداری ضروری است.

یوناما به امارت اسلامی: به تمام اشکال خشونت مبتنی بر جنسیت پایان دهید

اسوشتید پرس نیز روز ۲۳ نوامبر، به نقل از یک مقام در ولایت لوگر گزارش داده بود که امارت اسلامی در استادیوم ورزشی شهر پل‌علم مرکز ولایت لوگر، سه زن و نُه مرد را در ملا عام شلاق زده‌اند. در ادامه گزارش آمده بود که متهمان از ۲۱ تا ۳۹ سال سن داشته‌اند.

حدود و قصاص در لوگر؛ 12 تن در شهر پل‌علم در ملا عام شلاق خوردند

این در حالی است که یوناما روز ۲۴ عقرب، با نشر توییتی گفته بود که اظهارات اخیر مقامات امارت اسلامی و افزایش گزارش‌های میدانی درباره ممنوعیت زنان از رفتن به پارک‌ها، ورزشگاه‌ها و حمام‌های زنانه، نگران‌کننده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x