صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

توماس وست: زنان نیمی از جامعه اند و باید در امور اقتصادی سهم بگیرند

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در دیدار با مقامات دولتی امارت متحده عربی، روی منافع مشترک دو کشور در افغانستان بحث و گفتگو نموده است.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان در دیدار با مقامات دولتی امارت متحده عربی، روی منافع مشترک دو کشور در افغانستان بحث و گفتگو نموده است.

پیک‌آفتاب: توماس وست امروز پنج‌شنبه هشتم دسمبر، در صفحه توییتر خود نگاشته است: “امروز در ابوظبی، با هم‌کاران دولت امارت متحده عربی دیدار نموده و روی منافع مشترک در افغانستان به شمول حفاظت از حقوق اساسی مردم افغانستان، ثبات اقتصادی، محافظت در برابر ظهور مجدد تهدیدات تروریستی و هم‌کاری‌های قوی بشردوستانه، بحث نمودیم.”

وی در ادامه افزود است که امارت متحده عربی با داشتن دیپلماسی فعال، مقصد دیرینه تاجران افغانستانی که در پی رشد اقتصادی اند و روابط که باعث نفوذ قابل توجه این کشور شده است، نقش مهمی ایفا می‌کند.

او در ادامه گفته است که ما به هم‌آهنگی حیاتی خود با امارت متحده عربی در مورد اولویت‌های مشترک‌مان در افغانستان، از بازگشت دختران به مکتب‌ها گرفته تا سیاست‌های تشویقی برای جذب سرمایه، ادامه خواهیم داد.

این در حالی است که توماس وست روز اول دسمبر، گفته بود که از اول تا هشتم دسمبر، به کشورهای جاپان، هند و امارت متحده عربی سفر خواهد کرد تا با شرکای خود در زمینه هم‌کاری حیاتی و ادامه حمایت‌های بشردوستانه و دفاع از حقوق برای زنان و دختران افغانستان بحث و تبادل نظر نماید.

بحران بشری و اقتصادی در افغانستان؛ توماس وست به جاپان، هند و امارات سفر می‌کند

وی هم‌چنان با نشر رشته توییتی دیگر گفته است که از فرصت حضور در ابوظبی استفاده نموده و با تیمی از نمایندگان امارت اسلامی به رهبری ملا محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع دیدار و وضعیت رو به وخامت حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان با آن‌ها مطرح کرده و درباره منافع مشترک در افغانستان باثبات، مرفه و در صلح گفتگو نموده است.

وست افزوده است که از امارت اسلامی خواسته تا به حقوق زنان و دختران احترام گذاشته و اجازه تحصیل به آنان را بدهند تا بتوانند خانواده‌های‌شان را حمایت کنند.

وست در این دیدار تاکید کرده که مشروعیت داخلی و خارجی امارت اسلامی، به نوع برخورد آن‌ها با زنان و دختران در افغانستان گره خورده است.

او هم‌چنان افزوده است که در مورد وضعیت امنیتی، تلاش‌های امارت اسلامی علیه داعش، اقدامات آن‌ها برای بهبود فضایی کسب‌وکار و واکنش قوی جامعه بین‌المللی به بحران انسانی موجود بحث نموده است.

وزارت دفاع نیز روز ششم دسمبر، با نشر رشته توییتی گفته بود که ملا محمدیعقوب مجاهد، سرپرست این وزارت در جریان سفر خود به امارت متحده عربی، با توماست وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان دیدار کرده است.

به گفته وزارت دفاع، در این دیدار دو طرف درباره مسایل مهم افغانستان بحث کردند و ملا محمدیعقوب مجاهد به توماست وست اطمینان داده که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان برای سایر کشورهای منطقه و جهان وجود ندارد.

در این دیدار سرپرست وزارت دفاع هم‌چنان از نماینده ویژه امریکا برای افغانستان خواسته است که جهان باید به تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارند.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان هم‌چنان در رشته توییتی دیگری نگاشته است که در ابوظبی با بانک‌داران، علاقه‌مندان به ساخت و ساز، کارآفرینان و مسئولین خطوط هوایی دیدار نموده و درباره چالش‌های مداوم، پیش‌رفت‌های به دست آمده و سایر مسائل با رهبران تجارت افغانستان به طور مفصل بحث نموده است.

او افزود که انتقال پول از طریق بانک‌های این کشور، یکی از چالش‌های است که نیازمند بهبود در سیاست‌های مالی، پولی و پرسنل امارت اسلامی می‌باشد.

وست هم‌چنان گفته است که از آن‌ها خواستم که از برگشت دختران به مکتب و زنان به سر کار دفاع کنند و موافقت گسترده‌ای پیدا نمودم. به خاطر ثبات اقتصادی نیمی از جمعیت باید اجازه داشته باشند تا در اقتصاد سهم گرفته و خانواده‌های‌شان را حمایت نمایند.

این در حالی است که رسانه‌های هندی به نقل از مقام‌های این کشور خبر داده بودند که این کشور روز ششم دسمبر، میزبان نشستی با اشتراک مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای‌میانه درباره وضعیت امنیتی افغانستان بوده است.

هند، میزبان نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای‌میانه در مورد افغانستان

توماس وست روز 22 اکتبر، در صحبت با بخش اردوی صدای امریکا گفته بود: “افغانستان به یک دیالوگ ساختارمند نیاز دارد که توسط قدرت‌های خارجی تحمیل نشود.”

توماس وست: افغانستان به یک دیالوگ ساختارمند نیاز دارد که توسط قدرت‌های خارجی تحمیل نشود

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x