صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

عقب‌نشینی نیروهای روسیه؛ نظامیان اوکراینی کنترل شهر خرسون را به دست آوردند

پس از هشت ماه جنگ سخت، بالاخره نظامیان روسیه از شهر خرسون عقب‌نشینی نموده و نظامیان اوکراینی این شهر را به کنترل خود در آوردند.

پس از هشت ماه جنگ سخت، بالاخره نظامیان روسیه از شهر خرسون عقب‌نشینی نموده و نظامیان اوکراینی این شهر را به کنترل خود در آوردند.

پیک‌آفتاب: رویترز روز گذشته 11 نوامبر، با نشر گزارشی می‌گوید که با خروج نظامیان روسی پس از هشت ماه از منطقه خرسون، نظامیان اوکراینی با خواندن سرودهای آزادی از این عقب‌نشینی روس‌ها استقبال کردند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی ویدیویی عصرانه خود گفته است: “این یک روزی تاریخی است. ما جنوب کشور را بازپس می‌گیریم، ما خرسون را بازپس می‌گیریم. فعلاً مدافعین ما در دامنه شهر حضور دارند و ما بسیار نزدیک به ورودی شهری می‌باشیم که نظامیان ویژه همین اکنون در آن حضور دارند.”

روسیه گفته است که آن‌ها 30 هزار نیروی نظامی خود را بدون از دست دادن حتا یک سرباز از طریق دریای دانپورا (Dnipro) خارج کرده‌اند، اما نظامیان اوکراینی تصویری از عقب‌نشینی پُر هرج‌ومرجی که در آن سربازان روسی با رها کردن لباس و سلاح خود، در حال فرار و غرق شدن بودند را منتشر کرده‌اند.

به گزارش رویترز، این سومین عقب‌نشینی بزرگ روسیه از آغاز جنگ می‌باشد. برای نخستین بار، واگذاری چنین شهر اشغال شده بزرگ در مقابل یک ضدحمله گسترده اوکراینی اتفاق افتاد که بخش‌های وسیعی از اوکراین را در شرق و جنوب بازپس گرفتند.

رویترز تائید نموده که ده‌ها تن در میدان مرکزی شهر خرسون با سر دادن شعار «پیروزی از سربازهای اوکراین» استقبال نموده و همراه آن‌ها به سلفی گرفتن پرداخته‌اند.

آژانس اطلاعات دفاعی اوکراین اعلام نمود که خرسون در حال بازگرداندن کنترل به اوکراین است و به نظامیان روس که در این شهر باقی مانده‌اند، دستور داده‌اند که به نیروهای اوکراینی تسلیم شوند.

ساکنین شهر خرسون پس از نشر خبرهای آزادی این شهر، بیرق‌های اوکراین را در چهارراهی‌ها برافراشتند و سرود «افتخار برای اوکراین، افتخار به قهرمانان و درود بر ملت» را خواندند.

زلنسکی گفته است که اقدام‌های سریع را برای امن ساختن خرسون روی دست گرفته‌اند، به ویژه پاک‌سازی ماین‌های جاسازی شده در این شهر به زودی آغاز خواهد شد.

دیمیتری روگوزین، از مقام‌های ارشد روسی گفته است که عقب‌نشینی مسکو توهین‌آمیز و دردناک است، اما ضروری بوده. او پیشنهاد کرده که مسکو می‌تواند با تجدید نیرو دوباره به این منطقه حمله نماید.

در گزارش آمده است: “ما باید نقش خویش را ادامه بدهیم، به امیدی ‌که قدرت‌مان را جمع کنیم، سلاح‌های جدید وارد نماییم و تا زمانی‌که واحدهای بسیج آموزش‌دیده برسند، با آمدن داوطلب‌های جدید، دوباره گردهم آمده و این سرزمین را پس بگیریم.”

این در حالی است که روز 25 سپتمبر، اوکراین و کشورهای غربی، همه‌پرسی را که از سوی روسیه در منطقه‌های اشغال شده برگزار کرده بود را شرم‌آور و جعلی خواندند و گفتند که این عمل را برای توجیه الحاق به قلمرو و تشدید دشمنی با ورود نیروهای تازه نفس پس از تلفات وارد شده به روسیه در میدان جنگ، طراحی شده بود.

اوکراین و غرب: همه‌پرسی روسیه، شرم‌آور و ساختگی است

روسیه به همه اوکراینی‌ها شهروندی اعطا می‌کند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x