صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

سومین سالگرد ترور «کاکا مراد»؛ سفارت جاپان در افغانستان: روح او هرگز نمی‌میرد

سفارت جاپان در افغانستان هم‌زمان با سومین سالگرد ترور تیتسو ناکامورا، داکتر امدادگر جاپانی که به «کاکا مراد» معروف بود، گفته است که پروژه‌‌های او ادامه دارد و روح او هرگز نمی‌میرد.

سفارت جاپان در افغانستان هم‌زمان با سومین سالگرد ترور تیتسو ناکامورا، داکتر امدادگر جاپانی که به «کاکا مراد» معروف بود، گفته است که پروژه‌‌های او ادامه دارد و روح او هرگز نمی‌میرد.

پیک‌آفتاب: تیتسو ناکامورا یا «کاکا مراد» که بخش عمده زندگی و حرفه خود را وقف بهبود زندگی شهروندان افغانستان کرده بود، روز چهارم دسمبر سال 2019، هنگامی که با پنج همکارش برای نظارت از یک پروژه کاری نهاد خیریه PMS به ولسوالی شیوه ولایت ننگرهار می‌رفت، در شهر جلال‌آباد آماج حمله چهار مهاجم مسلح قرار گرفت و کشته شد.

سفارت جاپان در افغانستان امروز یک‌شنبه چهارم دسمبر، به مناسبت سومین سالگرد ترور ناکامور با نشر رشته توییتی گفته است: “امروز سومین سالگرد درگذشت داکتر تیتسو ناکامورا است. با وجود این‌که وی متاسفانه درگذشت، پروژه‌های او توسط هم‌کاران افغان و جاپانی‌اش ادامه دارد.”

سفارت جاپان در ادامه تاکید کرده است: “جاپان به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه خواهد داد. ما می‌خواهیم روش‌های او (ناکامورا) را به دیگر مناطق افغانستان بیاوریم. روح او هرگز نمی‌میرد.”

ناکامورا مسئول موسسه خیریه PMS جاپان بود که از پروژه‌های مدیریت آب‌ها و جنگلات در افغانستان از جمله در ولایت‌های شرقی افغانستان حمایت می‌کرد.

وی چندین پروژه آب‌یاری را در ولایت‌های ننگرهار و کنر با شیوه خاص خود طراحی و عملی کرد که در نتیجه صدها هزار تن از فقر و نجات یافتند.

«کاکا مراد» که در هنگام مرگ‌اش ۷۳ سال سن بود، پس از تحصیل در رشته طب، در سال ۱۹۸۴ به پاکستان رفت تا به درمان بیماران جذامی در آن‌جا بپردازد.

دو سال پس از آن به افغانستان آمد و در یکی از روستاهای دوردست یک مرکز صحی و نهاد غیردولتی به نام «خدمات درمانی صلح جاپان» (PMS) ایجاد کرد.

دولت پیشین افغانستان به خاطر کارهای انسان‌دوستانه‌ ناکامورا، به وی شهروند افتخاری افغانستان را داده بود.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x