صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

گزارش هئیت بازرسان پاکستانی: قتل ارشد شریف از قبل برنامه‌ریزی شده بود

هئیت بازرسان پاکستانی پس از انتشار نتیجه تحقیقات خود گفته‌اند که قتل ارشد شریف، خبرنگار پاکستانی و منتقد ارتش این کشور در کنیا، صریحاً «قتل برنامه‌ریزی شده» بوده است.

هئیت بازرسان پاکستانی پس از انتشار نتیجه تحقیقات خود گفته‌اند که قتل ارشد شریف، خبرنگار پاکستانی و منتقد ارتش این کشور در کنیا، صریحاً «قتل برنامه‌ریزی شده» بوده است.

پیک‌آفتاب: اسوشتید پرس روز گذشته هفتم دسمبر، با نشر گزارش می‌گوید که پس از گذشت چندین هفته از قتل مرموز ارشد شریف که باعث محکومیت‌ها و درخواست‌هایی برای تحقیقات مستقل شده بود، بلاخره تیم بازرسان پاکستانی در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده اند، نشان می‌دهد که قتل این خبرنگار «برنامه‌ریزی شده» بوده است.

این گزارش متناقض اظهارات پولیس کنیا است که گفته بود او به اشتباه در یک ایست بازرسی توسط پولیس کشته شده است.

روز 23 اکتبر، پولیس کنیا گفته بود که در حومه شهر نایروبی پایتخت کنیا، ارشد شریف زمانی توسط پولیس هدف قرار گرفت که سوار بر موتر، به سرعت از یک پوسته بازرسی که باید توقف می‌کرد، عبور کرده بود.

پاکستان هئیتی را برای نظارت از تحقیقات درباره کشته شدن ارشد شریف تعیین نمود

پس از قتل ارشد شریف، پاکستان گفته بود که به شواهدی دست یافته است که ارشد شریف در کنیا به شکل هدف‌مند به قتل رسیده است.

پس از داغ شدن این قضیه، حکومت پاکستان یک تیم تحقیقاتی را برای بررسی قتل شریف تشکیل داد.

در گزارش 592 صفحه‌ای تیم تحقیق گفته شده که «افرادی در کنیا، پاکستان و دوبی» در این قتل دست دارند، ولی از این افراد نام برده نشده است.

در این گزارش دیده می‌شود که پولیس کنیا در مورد قتل ارشد شریف، اظهارات متناقضی داده‌اند. در بخشی از این تحقیقات، دو مقام پاکستانی به کنیا سفر کرده بودند و با پولیس و میزبانان شریف، برادران وی «خرم و وقار احمد» ملاقات نموده‌اند.

خرم به بازرسان گفته است که او در زمانی تیراندازی با ارشد شریف داخل موتر بوده که پس از صرف شام به سوی خانه در حرکت بوده اند. خرم گفته است که با دیدن سد معبر، فکر کردم دزدان آن‌را ایجاد نموده‌اند. در حالی‌که بدون توقف از آن‌جا عبور می‌نمودند، صدایی شلیک را شنیدم، اما شریف تاکید به ادامه رانندگی تا خانه نمود که چندین کیلومتر فاصله داشت و پس از رسیدن به خانه، او برادرش را در حالی یافت که از دنیا رفته بود.

برادرش هم‌چنان به بازرسان تحقیق گفته است که ارشد ممکن است از فاصله خیلی نزدیک، از بیرون موتر تیر خورده باشد.

در این گزارش آمده است که پولیس کنیا، ممکن در بدل پول یا امتیازات دیگری، مورد سوءاستفاده قرار گرفته است، اما در مورد چنین گفته‌ای توضیح بیش‌تری ارایه نداده است.

با این وجود و براساس این گزارش، پولیس اسلام‌آباد دو سرمایه‌دار پاکستانی را که میزبان شریف در نایروبی بودند، به دست داشتن در قتل وی متهم کرده است.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x