صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

روبرتا متسولا: جهان به زودی شاهد برگشت اعدام‌ها، سنگ‌سارها، شلاق و قطع اعضای بدن در افغانستان خواهد بود

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا روز گذشته ۲۱ نوامبر، خشونت علیه‌ زنان در افغانستان را محکوم کرد و هشدار داد که امارت اسلامی به زودی مجازات سنگین در محضر عام را از سر خواهند گرفت.

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا روز گذشته ۲۱ نوامبر، خشونت علیه‌ زنان در افغانستان را محکوم کرد و هشدار داد که امارت اسلامی به زودی مجازات سنگین در محضر عام را از سر خواهند گرفت.

پیک‌آفتاب: متسولا که در نشست عمومی پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه صحبت می‌کرد، گفت که گزارش‌های رسیده از ولایت قندهار نشان می‌دهد که جهان به زودی شاهد برگشت مجازات سنگین از جمله اعدام و سنگ‌سار در افغانستان خواهد بود.

متسولا گفت:‌ ”نخست از همه،‌ در افغانستان ۱۵ ماه پس از سقوط کابل، زنان به طور فزاینده در زندگی عامه فشرده می‌شوند. گزارش‌های رسیده از قندهار نشان می‌دهد که با وجود وعده‌های اولیه امارت اسلامی برای محافظت از حقوق زنان،‌ جهان بار دیگر به زودی شاهد برگشت اعدام‌ها در محضر عام،‌ سنگ‌سار،‌ شلاق و مجازات قطع اعضای بدن انسان خواهد بود.”

رئیس پارلمان اتحادیه اروپا در توییتی گفته است: “دختران هم‌چنان در افغانستان از تحصیل در مکتب‌ها محروم اند. حقوق زنان در افغانستان به طور فزاینده‌ای در معرض تهدید است. آینده آن‌ها نامشخص است. زندگی آن‌ها در حالت تعلیق است. طالبان می‌خواهند زنان نامرئی باشند. ما می‌خواهیم آن‌ها رشد کنند. پارلمان اروپا به تقویت صدای خود ادامه خواهد داد.”

او افزوده است: “پارلمان اروپا به مردم افغانستان متعهد است، نه به حاکمان آن. امارت اسلامی می‌خواهند زنان نامرئی باشند. ما می‌خواهیم‌ زنان افغانستانی پیش‌رفت کنند و تا زمانی‌که آنان جایگاه بر حق خود را در جامعه دوباره به دست بیاورند، ما به تقویت صدای آنان ادامه خواهیم داد.”

هشدار این مقام ارشد پارلمان اروپا، هشت روز پس از آن بیان می‌شود که هبت‌الله آخندزاده در دیدار با قاضیان، بر عملی شدن حکم شریعت و تطبیق این دستور (حدود و قصاص) تاکید کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی به نقل از هبت‌الله آخندزاده گفته است: “پرونده‌های دزدان، اختطافچیان و فتنه‌گران را به گونه دقیق بررسی نمایید و آن پرونده‌هایی که در آن تمام شرایط شرعی «حد و قصاص» تکمیل شده باشد، شما مکلف هستید که در آن «حدود و قصاص» را عملی نمایید.”

یک هفته پس از دستور هبت‌الله اخندزاده، دادگاه عالی امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای تایید کرد که «مجازات تعزیزی» بالای ۱۹ تن در ولایت تخار در محضر عام اجرا شد.

در این اعلامیه گفته شده است: “حکم بالای ۱۹ تن از محکومین فعل زنا، فرار از منزل و سرقت، که ۱۰ تن آن‌ها ذکور و ۹ تن آن‌ها از طبقه اناث بودند، با حضورداشت موسفیدان، علما و شهروندان آن ولایت در مسجد جامع شهر تالقان بعد از ادای نماز جمعه، حد تعزیری بالای هر یک از محکومین قضیه تطبیق و اجرا گردید.”

دادگاه عالی امارت اسلامی در این اعلامیه گفته است که جزای تعزیری بر این افراد صادر شد تا «پند به مجرمین و عبرت به دیگران» گردد.

امارت اسلامی در زمان حکمرانی‌شان بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ میلادی، نیز «نظام شرعی خود» را در افغانستان اجرا می‌کردند، متهمان به قتل را در محضر عام «قصاص» می‌کردند، دستان متهمان و محکومان به دزدی را قطع کرده و در بعضی موارد صورت‌های‌شان را سیاه کرده و در شهر می‌گشتاندند.

این در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر اتحادیه اروپا گفته بود که محدودیت‌های تازه وضع شده از سوی امارت اسلامی بر زنان در افغانستان را محکوم می‌کند و این محدودیت‌ها قابل قبول نیستند. پیتر ‌استانو، سخنگوی ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که این محدودیت‌ها، علاوه بر نقض شدید حقوق دختران و زنان توسط امارت اسلامی، در تضاد با وعده‌های نخست آن‌ها است.

اتحادیه اروپا: وضع محدودیت‌ها و نقض حقوق زنان، در تضاد با وعده‌های طالبان است

شورای امنیت خطاب به طالبان: هرچه عاجل از محدودیت‌های وضع شده بر زنان عقب‌نشینی کنید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x