صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

ریچارد بنت: حکم قصاص، تعهدات افغانستان در قبال معاهدات حقوق بشری را نقض می‌کند

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان گفته است که اعدام در ملا عام و با حضور مسئولین ارشد امارت اسلامی در فراه، حق حیات را نقض می‌نماید و چنین رفتار یا مجازاتی؛ بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان گفته است که اعدام در ملا عام و با حضور مسئولین ارشد امارت اسلامی در فراه، حق حیات را نقض می‌نماید و چنین رفتار یا مجازاتی؛ بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.

پیک‌آفتاب: ریچارد بنت، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر افغانستان امروز هشتم دسمبر، با نشر توییتی می‌گوید که چنین اقداماتی از سوی امارت اسلامی، نقض تعهدات افغانستان تحت معاهدات حقوق بشری تصویب شده می‌باشد.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل نیز با نشر توییتی در واکنش به اجرای حکم قصاص در ملا عام، نگاشته است: “بازگشت تاسف‌بار اعدام در ملا عام در افغانستان، آخرین مرحله از نقض نگران‌کننده حقوق بشر توسط امارت اسلامی در این کشور است. ما آن‌را یک گام بزرگ برای عقب‌گرد حقوق بشر در افغانستان می‌دانیم.”

در اعلامیه که این سازمان نشر نموده، اقدام امارت اسلامی را «ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» خوانده و افزوده است که امارت اسلام با بی‌توجهی کامل به قوانین بین‌المللی حقوق بشر، به نقض آشکار اصول حقوق بشر ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای، اعدام یک تن توسط امارت اسلامی را محکوم نموده و آن‌را «هولناک» توصیف کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز روز گذشته هفتم دسمبر، به خبرنگاران گفته است: “ویدیوهای منفور در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شوند که نشان می‌دهد امارت اسلامی می‌خواهد به گذشته زشت سال‌های 1990 برگردند.”

وی در ادامه افزود که این اقدام امارت اسلامی، توهین به وقار و حقوق بشری همه افغانستانی‌ها می‌باشد و ناکامی آشکار امارت اسلامی را در حفظ تعهدات‌شان نشان می‌دهد.

انعام‌الله سمنگانی، از سخنگویان امارت اسلامی اما روز گذشته 16 قوس، با نشر توییتی این اقدام را به همه مسلمانان و حامیان حقوق بشر مبارک باد گفته و آن‌را اصل تغییرناپذیر شریعت اسلامی و گام ارزشمند در راستای تامین امنیت و عدالت اجتماعی دانسته است.

سمنگانی هم‌چنان در توییتی دیگری نگاشته است: “قصاص که ضامن مصئونیت حیات فردی و اجتماعی جامعه بشری است را به حامیان حقوق بشر مبارک‌باد گفته بودم، اما چون قصاص اصل بزرگ اسلامی است، درد مدعیان سکولار حقوق بشر از اجرای آن، قابل درک است! برای‌شان تسلیت می‌گوئیم.”

یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان نیز با نشر توییتی در واکنش به این اقدام امارت اسلامی، گفته است که این اداره شدیداً با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است و از مقامات سرپرست افغانستان می‌خواهد که با هدف لغو مجازات اعدام، توقف فوری وضع کنند.

کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اولین اعدام در ملا عام در افغانستان عمیقاً نگران‌کننده است. ما از مقامات سرپرست می‌خواهیم که هرگونه مجازات اعدام بیش‌تر را فوراً تعلیق نموده و به سرعت برای منع استفاده از مجازات مرگ در کل آن اقدام کنند.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز گذشته 16 قوس، گفته بود که «حکم قصاص» دادگاه امارت اسلامی بر یک فرد متهم به قتل، در ولایت فراه و در ملا عام تطبیق شده است.

به گفته مجاهد، فرد متهم تاجمیر فرزند غلام سرور، باشنده روستای جلواچه از مربوطات ولسوالی انجیل ولایت هرات است و اسامی مصطفی فرزند عبدالرحمان، باشنده روستای گنگ از مربوطات ولسوالی پشت‌کوه ولایت فراه را به ضرب چاقو به قتل رسانده و یک عراده موترسایکل و تلفن مقتول را با خود برده است.

ذبیح‌الله مجاهد: «حکم قصاص» بالای یک مرد متهم به قتل در فراه تطبیق گردید

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x