صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

باشندگان ولسوالی ناهور: سهمیه کمک‌های غذایی‌ ما به کوچی‌ها توزیع شده است

باشندگان ولسوالی ناهور ولایت غزنی می‌گویند که آخرین بار، حدود یک ماه پیش مواد غذایی کمک شده از سوی برنامه جهانی غذا برای باشندگان این ولسوالی، به کوچی‌های ساکن در این ولسوالی و کوچی‌هایی که در ولسوالی‌های هم‌جوار این ولسوالی بودوباش داشتند، توزیع گردیده است.

عارفه رستمی، غزنی

بعد از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن امارت اسلامی، تعداد زیادی از مردم کشور وظایف خود را از دست دادند و در کنار آن میزان کمک‌ها از سوی سازمان‌های بین‌المللی نیز کاهش یافت. این پیش‌آمدها مردم را در سراسر کشور با مشکلات جدی روبه‌رو ساخته و نیازمندی شدید به کمک‌ها از سوی سازمان‌های بین‌المللی را به وجود آورده است. در این زمان که نیازمندی شدید به کمک‌ها وجود دارد، برنامه جهانی غذا (WFP) آستین بالا زده تا یک بخش کوچک از دردهای مردم افغانستان را با توزیع مواد غذایی مداوا نماید و مردم ولسوالی ناهور ولایت غزنی نیز از این کمک‌ها مستفید شدند، اما باشندگان ولسوالی مذکور می‌گویند که مقدار کمک‌های توزیع شده برای باشندگان این ولسوالی در این اواخر بسیار ناچیز می‌باشد.

باشندگان ولسوالی ناهور ولایت غزنی می‌گویند که آخرین بار، حدود یک ماه پیش مواد غذایی کمک شده از سوی برنامه جهانی غذا برای باشندگان این ولسوالی، به کوچی‌های ساکن در این ولسوالی و کوچی‌هایی که در ولسوالی‌های هم‌جوار این ولسوالی بودوباش داشتند، توزیع گردیده است.

محمد انور (اسم مستعار)، یکی از باشندگان ولسوالی ناور در صحبت با پیک‌آفتاب می‌گوید که کوچی‌ها از ولسوالی‌هایی که نزدیک به ولسوالی ناهور هستند، برای دریافت کمک آمده بودند و مقامات امارت اسلامی در این ولسوالی سهمیه باشندگان این ولسوالی را به کوچی‌ها توزیع نمودند و حتا حق اولویت در انگشت‌نگاری و توزیع این کمک‌ها را به کوچی‌ها داده بودند. وی می‌افزاید که شرط ثبت‌نام و گرفتن کارت برای دریافت کمک، «داشتن تذکره تابعیت و بالا بودن سن افراد از 18 سال بود»، ولی برای کوچی‌ها بدون در نظر گرفتن این دو شرط،  کمک توزیع گردیده است.

باشندگان یک قریه در این ولسوالی می‌گویند که در دوره‌های قبل، برای این قریه 60 کارت به منظور دریافت کمک توزیع گردیده بود که برای هر کارت در حدود چهار بوجی آرد، یک بوجی دال و همین طور سایر اقلام مواد غذایی می‌رسید، اما این بار به دلیل توزیع سهمیه این ولسوالی به کوچی‌هایی که از این مسیر می‌گذرند و کوچی‌های سایر ولسوالی‌ها، این کمک‌ها چهار برابر تقلیل یافته است.

از سوی دیگر، نمایندگان مردم در این ولسوالی می‌گویند که ما درباره توزیع کمک‌های سهیمه مردم این ولسوالی به کوچی‌ها، به نزد مقامات امارت اسلامی در این ولسوالی مراجعه نمودیم، اما با پافشاری قوماندان امنیه این ولسوالی در توزیع کمک‌ها برای کوچی‌ها، صدای ما شنیده نشد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x