صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

اردوغان در تماس تلفنی با زلنسکی، خواهان احیای گفتگوهای صلح با روسیه شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش در یک تماس تلفنی، مسائلی مانند تمدید توافق‌نامه استانبول برای صادرات غلات و از سرگیری مذاکرات صلح را مورد بررسی قرار دادند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش در یک تماس تلفنی، مسائلی مانند تمدید توافق‌نامه استانبول برای صادرات غلات و از سرگیری مذاکرات صلح را مورد بررسی قرار دادند.

پیک‌آفتاب: ریاست جمهوری ترکیه روز گذشته 18 نوامبر، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اردوغان در تماس تلفنی با زلنسکی، درباره آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین و صادرات غلات گفتگو نموده‌اند.

اردوغان در این تماس تلفنی، همتای اوکراینی خود را برای از سرگیری مذاکرات صلح با روسیه تشویق نموده است.

ریاست جمهوری ترکیه افزود که اردوغان از موضع سازنده اوکراین در مورد تمدید توافق‌نامه استانبول که با میانجی‌گیری این کشور و سازمان ملل امضا شده بود، قدردانی کرد.

وی تبادله زندانیان روسیه و اوکراین را ستوده و افزود که تمدید چنین توافقات در میز مذاکرات به نفع همه طرف‌ها خواهد بود.

از سوی دیگر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز با نشر توییتی می‌گوید: “در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، توافق‌نامه انتقال غلات را ستایش کردیم. او از ابتکار اوکراین برای انتقال غلات تشکر و حمایت نمود. من اطمینان دادم که اوکراین ضامن ثبات غذایی در جهان باقی خواهد ماند. درباره هم‌کاری‌های امنیتی و انرژی نیز گفتگو صورت گرفت.”

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز گذشته 18 نوامبر، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره قطع برقی که میلیون‌ها تن با آن مواجه‌‌اند، گفت: “این وضعیت، نتیجه عدم تمایل طرف اوکراینی برای حل مشکل، آغاز مذاکرات و مخالفت با جستجوی زمینه‌های مشترک برای گفتگو است.”

پسکوف هم‌چنان افزود که درد و رنج غیرنظامیان اوکراین در اوسط زمستان، نتیجه تمرد و مخالفت کی‌ف برای انجام مذاکرات با مسکو می‌باشد.

وی در ادامه اوکراین را به تغییر مواضع خود در خصوص انجام مذاکرات صلح میان دو کشور متهم کرد و با اعلام این‌که ورود به مذاکره علنی با اوکراین قابل تصور نیست، از واشنگتن خواست تا کی‌ف را به پیش‌گرفتن روند دیپلماتیک ترغیب نماید.

پسکوف اذعان داشت که اوکراین در طول منازعه چندین ماهه، بارها موضع‌اش را در مورد تمایل به مذاکره با مسکو تغییر داده است، لذا نمی‌توان به مواضع اوکراین اعتماد نمود.

او به خبرنگاران گفت: “آن‌ها نخست مذاکره و بعداً از ادامه مذاکرات امتناع می‌نمایند. متعاقباً قانونی وضع می‌کنند که هر نوع مذاکره را ممنوع می‌کند و دست آخر می‌گویند خواستار مذاکره هستند، اما مذاکرات علنی.”

سخنگوی کرملین افزود: “به همین دلیل تصور انجام مذاکرات علنی دشوار است. یک موضوع مسلم است و آن این‌که اوکراینی‌ها خواهان هیچ مذاکره‌ای نیستند.”

این در حالی است که کشورهای روسیه و اوکراین درباره صادرات غلات اوکراین که از سوی سازمان ملل حمایت می‌شد، به یک توافق دست یافتند. گفته می‌شود این توافق با میانجی‌گری ترکیه به دست آمده است.

روسیه و اوکراین بر سر صدور غله توافق کردند

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x