صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

حدود و قصاص در کابل؛ 21 زن و مرد در ملا عام شلاق خوردند

دادگاه عالی امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید که بالای 21 تن به شمول شش زن در کابل، «مجازات تعزیری» را در ملا عام اجرا کرده است.

دادگاه عالی امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای می‌گوید که بالای 21 تن به شمول شش زن در کابل، «مجازات تعزیری» را در ملا عام اجرا کرده است.

پیک‌آفتاب: دادگاه عالی امارت اسلامی با نشر توییتی می‌گوید که 15 مرد و 6 زن در کابل را به جرم “فسق و فجور، ارتباط نامشروع، فرار از منزل، دزدی، شراب‌فروشی و لواط” امروز پنچ‌شنبه 10 قوس، در حضور هیئت دادگاه عالی، مسئولین دادگاه‌ها و در ملا عام شلاق زدند.

عتیق‌الله درویش، رئیس عمومی دیوان عالی جزای دادگاه عالی امارت اسلامی در مراسم مجازات این افراد گفته است: “اوامر مقرر شده دین اسلام، فرایض، منهیات، حدود، قصاص، تعزیرات و دیگر جزاها برای بشریت و امت رحمت است و با اجرای این موارد، امنیت و آرامش در جامعه تامین می‌گردد.”

به گفته دادگاه عالی امارت اسلامی، قضایای این افراد در زون‌های اول و دوم شهری ولایت کابل بررسی شده است.

این در حالی است که اسوشتید پرس روز ۲۳ نوامبر، به نقل از یک مقام در ولایت لوگر گزارش داده بود که امارت اسلامی در استادیوم ورزشی شهر پل‌علم مرکز ولایت لوگر، سه زن و نُه مرد را در ملا عام شلاق زده‌اند. در ادامه گزارش آمده بود که متهمان از ۲۱ تا ۳۹ سال سن داشته‌اند.

حدود و قصاص در لوگر؛ 12 تن در شهر پل‌علم در ملا عام شلاق خوردند

اجرای مجازات تعزیری امارت اسلامی واکنش‌های تندی را در پی داشت. از جمله توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته بود که از شلاق زدن در ملا عام ۱۴ مرد و زن در ولایت لوگر «وحشت‌زده» شده و به گفته وی، امارت اسلامی عقب‌گرد جدی را در قبال احترام به حقوق بشر در افغانستان دنبال می‌کنند.

نیکلاسون: از شلاق زدن 14 تن در ولایت لوگر «وحشت‌زده» شده‌ام

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز ۲۲ عقرب، با نشر توییتی گفته بود که ملا هبت‌الله آخندزاده در یک نشست با قاضیان گفته است که پرونده‌های دزدان، اختطافچیان و فتنه‌گران را به گونه دقیق بررسی نمایید و آن پرونده‌هایی که در آن تمام شرایط شرعی «حد و قصاص» تکمیل شده باشد، شما مکلف هستید که در آن «حدود و قصاص» را عملی نمایید.

یک هفته پس از دستور هبت‌الله آخندزاده، دادگاه عالی امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای تایید کرد که «مجازات تعزیزی» بالای ۱۹ تن در ولایت تخار در محضر عام اجرا شد.

در این اعلامیه گفته شده بود: “حکم بالای ۱۹ تن از محکومین فعل زنا، فرار از منزل و سرقت، که ۱۰ تن آن‌ها ذکور و ۹ تن آن‌ها از طبقه اناث بودند، با حضورداشت موسفیدان، علما و شهروندان آن ولایت در مسجد جامع شهر تالقان بعد از ادای نماز جمعه، حد تعزیری بالای هر یک از محکومین قضیه تطبیق و اجرا گردید.”

امارت اسلامی در زمان حکمرانی‌شان بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ میلادی، نیز «نظام شرعی» خود را در افغانستان اجرا می‌کردند، متهمان به قتل را در محضر عام «قصاص» می‌کردند، دستان متهمان و محکومان به دزدی را قطع کرده و در بعضی موارد صورت‌های‌شان را سیاه کرده و در شهر می‌گشتاندند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x