صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

نظامیان پیشین: امارت اسلامی به بازداشت، شکنجه و حتا کشتن نظامیان ادامه داده است

شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان می‌گویند که با وجود اعلام عفو عمومی از سوی امارت اسلامی، روند بازداشت، ناپدید کردن و حتا کشتن این نظامیان ادامه دارد.

شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان می‌گویند که با وجود اعلام عفو عمومی از سوی امارت اسلامی، روند بازداشت، ناپدید کردن و حتا کشتن این نظامیان ادامه دارد.

پیک‌آفتاب: این نظامیان می‌گویند که امارت اسلامی نظامیان پیشین را به بهانه‌های مختلف بازداشت می‌کنند و پس از شکنجه رها و یا در برابر اعضای خانواده‌های‌شان، آنان را به قتل می‌رسانند.

یک دگرمن امنیت ملی در نظام پیشین می‌گوید، از بازداشت و حتا کشتن نیروهای نظام پیشین توسط امارت اسلامی خیلی نگران است.

این نظامی که به دلایل امنیتی خواسته نامش مخفی بماند، از برخورد امارت اسلامی با نیروهای پیشین شکایت دارد.

او در این خصوص تصریح کرده است: “صدها تن از افسران و سربازان توسط امارت اسلامی بازداشت شده‌اند. حتا در برابر اعضای خانواده و کودکان‌شان تیرباران می‌شوند. نمونه آن حمیدالله، افسر پولیس در قندهار است که نخست از خانه بیرون شده بود و سه روز بعد جسدش توسط مردم در نهر ولسوالی دند به دست آمد.”

شماری از نیروها و مقام‌های پیشین امنیتی افغانستان که به کشورهای همسایه و سایر کشورها پناه برده‌اند، شکایت می‌کنند که در آن کشورها هم با وضعیت خیلی بد دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

یک افسر نظامی پیشین در ایران می‌گوید، مانند او، شماری از نظامیان پیشین حتی به گدایی مجبور شده‌اند. او در این خصوص تصریح کرده است: “خانواده‌های شهدا در داخل افغانستان گدا، ما یعنی سربازان اردوی ملی در کشورهای همسایه به همین شکل. کم مانده که یک کاسه را گرفته گدایی کنیم. هر نهادی خیریه که هستند، لطفاً ما را حمایت کنید.”

شماری از اعضای نیروهای پیشین امنیتی که به پاکستان و ترکیه پناه برده‌اند، در صحبت با رادیو آزادی از وضعیت بد اقتصادی‌شان شکایت می‌کنند.

آن‌ها اما می‌گویند که مهم‌تر از همه، از لحاظ امنیتی با چالش گسترده دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یکی از آن‌ها گفته است: “یک روز از سوی نیروهای استخبارات طالبان بازداشت و به حوزه هفدهم امنیتی منتقل شدم. بعد از شکنجه ۴۵ روزه و پرداخت پول ۱۵۰ هزار افغانی، آزاد شدم. حالا هم با ترس و لرز در داخل افغانستان زندگی می‌کنیم.”

امارت اسلامی که در تابستان سال گذشته، دوباره در افغانستان به قدرت رسید، آن هنگام عفو عمومی اعلام کردند.

در پیوند به این مسئله؛ ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی این سخنان را در صحبت با رادیو آزادی نپذیرفت که سربازان یا افسران بلندپایه حکومت پیشین بازداشت یا شکنجه شده باشند.

مجاهد توضیح داد، اسنادی نداریم که کشتن سربازان و نظامیان پیشین را تائید کند. گاه و ناگاه آوازه است و یا طوری‌ست که مسایل شخصی، خصومت و یا دعوا باعث می‌شود، یا فردی در گذشته کاری کرده و واقعه رخ داده باشد. جنبه سیاسی ندارد بناً ما بازداشت و قتل را تائید نمی‌کنیم و این‌گونه رویدادها را نداشته‌ایم.”

پس از حاکمیت مجدد امارت اسلامی در ۱۵ اگست سال گذشته، نیروهای پیشین امنیتی که شمارشان حدود ۳۵۰ هزار تن تخمین می‌شد، به هر سو پراگنده شدند.

امارت اسلامی می‌گوید که در صفوف‌اش برای نیروهای پیشین امنیتی افغانستان جا نمی‌دهد. از سوی دیگر، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، سال گذشته در نشستی در پاکستان گفته بود که افغانستان پس از این به اردوی بزرگ نیاز ندارد.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x