صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

انور ابراهیم به حیث نخست وزیر جدید مالیزیا سوگند یاد کرد

انور ابراهیم 75 ساله، رهبر کهنه‌کار اپوزیسیون مالیزیا، روز پنج شنبه به عنوان نخست وزیر این کشور سوگند یاد کرد و این پیروزی برای اصلاح‌طلبان سیاسی بود که روزها پس از انتخابات عمومی تفرقه‌انگیز پارلمان معلق در نبرد با ملی‌گرایان مالایی گرفتار شده بودند.

انور ابراهیم 75 ساله، رهبر کهنه‌کار اپوزیسیون مالیزیا، روز پنج شنبه به عنوان نخست وزیر این کشور سوگند یاد کرد و این پیروزی برای اصلاح‌طلبان سیاسی بود که روزها پس از انتخابات عمومی تفرقه‌انگیز پارلمان معلق در نبرد با ملی‌گرایان مالایی گرفتار شده بودند.

پیک‌آفتاب: اسوشتید پرس امروز پنج‌شنبه 24 نوامبر، گزارش داد که سلطان عبدالله، پادشاه مالیزیا پنج روز پس از آن‌که هیچ حزبی در انتخابات پارلمانی موفق به کسب اکثریت برای تشکیل دولت نشد، انور ابراهیم، رهبر اپوزیسیون این کشور را به عنوان نخست وزیر این کشور اعلام نمود. انور ابراهیم ساعت پنج عصر به وقت محلی و در حضور پادشاه این کشور، تحلیف خود را اجرا کرد.

کاخ پادشاه مالیزیا نیز با نشر بیانیه‌ای گفته است: “پس از در نظر گرفتن نظرات اعلی‌حضرت، او با انتصاب انور ابراهیم به عنوان دهمین نخست وزیر مالیزیا موافقت کرد.”

در گزارش آمده است پس از آن‌که برای چندین روز انور ابراهیم و رقیب وی محی‌الدین یاسین مدعی شده بودند که 112 کرسی از 222 کرسی را در پارلمان این کشور برای احراز سِمت نخست وزیری مالیزیا به دست آورده‌اند، پادشاه در نهایت انور ابراهیم را به عنوان نخست وزیر برگزید و به این بلاتکلیفی پایان داد.

در انتخابات پارلمانی مالیزیا، ائتلاف سیاسی به رهبری ابراهیم، بیش‌ترین کرسی را به دست آورد، اما نتوانست به تعداد حداکثری کرسی لازم برای تشکیل دولت دست یابد.

ناکامی احزاب اصلی در کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان در این کشور، به این معناست که ترکیبی از آن‌ها باید برای تشکیل دولت یک ائتلاف اکثریتی ایجاد کنند.

انور ابراهیم تا به حال اعلام نکرده است که با کدام حزب سیاسی برای تشکیل دولت وارد ائتلاف خواهد شد.

این در حالی است که بسیاری از رهبران سیاسی در مالیزیا دارای اختلافات شخصی و ایدئولوژیکی با یک‌دیگر هستند، عملی که رسیدن به ائتلاف برای تشکیل دولت را دشوار کرده است.

انور ابراهیم در دهه ۱۹۹۰، معاون نخست وزیر این کشور بود و انتظار می‌رفت که جانشین ماهاتیر محمد، نخست وزیر وقت شود. او در زمان حکمرانی ماهاتیر محمد، دو بار به خاطر «لواط» محکوم شد، اتهاماتی که انور ابراهیم ادعا می‌کند که انگیزه‌های سیاسی پشت آن بوده است.

با افزایش مخالفت‌ها با نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالیزیا بر سر رسوایی بزرگ «توسعه مالیزیای اول»، ماهاتیر از بازنشستگی خارج شد و پس از ائتلاف با انور ابراهیم توانست اولین شکست تاریخ حزب حاکم را در سال ۲۰۱۸ تحمیل کند و در نتیجه انور ابراهیم توسط پادشاه عفو شد.

اکنون انور ابراهیم به هدف خود رسیده و نخست وزیر مالیزیا شده، اما شرایط بسیار پُر چالشی را پیش‌رو دارد از جمله با اقتصادی که تاثیرات ناشی از قرنطینه طولانی‌مدت کرونا آن‌را دگرگون کرده است. انور ابراهیم هم‌چنین نیاز به هم‌کاری با برخی از سرسخت‌ترین رقبای سیاسی‌اش دارد که نشان دهنده دشواری راهی است که او پیش‌رو خواهد داشت.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x