صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

رهبران استرالیا و چین پس از هشت سال، در حاشیه نشست گروه 20 در بالی دیدار کردند

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین روز گذشته 15 نوامبر، در حاشیه نشست گروه 20 در شهر بالی اندونیزیا با هم دیدار و درباره رفع اختلافات سال‌های گذشته گفتگو کردند. این اولین دیدار رهبران دو کشور پس از سال 2016 می‌باشد.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا و شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین روز گذشته 15 نوامبر، در حاشیه نشست گروه 20 در شهر بالی اندونیزیا با هم دیدار و درباره رفع اختلافات سال‌های گذشته گفتگو کردند. این اولین دیدار رهبران دو کشور پس از سال 2016 می‌باشد.

پیک‌آفتاب: رویترز با نشر گزارشی می‌گوید که این دیدار بیش از نیم ساعت به طول انجامیده است. آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا گفته است که در این دیدار روی مسایل تجاری، کنسولی، حقوق بشری و اقتصادی گفتگو شده است.

آلبانیز در این دیدار گفته است: “ما اختلافات زیادی برای مدیریت داریم، اما همیشه زمانی‌که گفتگو داشته باشیم و بتوانیم صادقانه و سازنده صحبت کنیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت.”

رهبران چین و استرالیا در حالی با هم دیدار می‌کنند که هر دو کشور برای بهبود روابط تحت شعاع اختلافات بالای تجارت، بحران تایون، مسائل حقوق بشر و تحقیق درباره منشا همه‌گیری کووید-19 بود، تلاش می‌کنند.

شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین در این دیدار گفته است: “هرگز تضاد منافع اساسی بین دو کشور وجود نداشته است، که این خود باعث تقویت هم‌کاری اقتصادی و تجاری ما شده است.”

خبرگزاری دولتی چین نیز گزارش داده که پینگ در این دیدار گفته است: “روابط چین و استرالیا در سال‌های گذشته با مشکلاتی مواجه شده است و این چیزی نیست که ما می‌خواستیم ببینیم.”

نخست وزیر استرالیا هم‌چنین در این دیدار درباره موضوع تعرفه‌ها و ممنوعیت‌های چین بر کالاهای استرالیایی که برای اولین بار در سال 2020 در پاسخ به درخواست استرالیا برای تحقیق بین‌المللی درباره منشا کووید-19، هشدار داده و خواهان تغییرات فوری آن شده است.

آلبانیز در ختم دیدار گفته است: “بحث مثبتی بود. ما موضع خود را مطرح کردیم. پیش‌بینی نتیجه و تایید فوری از جانب چین را نیز در چنین نشست‌هایی نداریم.”

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا با نشر توییتی گفته است: “صحبت امروز در مورد روابط‌مان با شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین خوب بود. بحث مثبت و سازنده‌ای بود. ما تا جایی‌که بتوانیم هم‌کاری، در جایی هم مخالفت و در راستای منافع ملی خود مشارکت خواهیم کرد.”

نخست وزیر استرالیا هم‌چنان گفته است که در این دیدار درباره زندانی شدن دو خبرنگار چینی به نام‌های چینگ لی (Cheng Lei) و ینگ هییجون  (Yang Hengjun) در استرالیا نیز صحبت شده است، اما جزئیات بیشتری ارئه نکرد.

این در حالی است که رهبران گروه ۲۰؛ بیست اقتصاد بزرگ جهان روز گذشته ۱۵ نوامبر، مذاکرات خود را در جزیره بالی اندونیزیا را آغاز کردند. در این نشست، اندونیزیا پیشنهاد داده است که نشست گروه ۲۰ بر اقداماتی تمرکز کند که برای بهبود وضعیت اقتصادی جهان به رغم شکاف‌های عمیق ناشی از جنگ اوکراین کمک کند.

نشست گروه ۲۰ در بالی آغاز شد

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x