صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

برگشت 270 هزار نفر طی شش ماه گذشته از ایران به افغانستان

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان امارت اسلامی از برگشت بیش از 270 هزار مهاجر افغان از ایران طی شش ماه گذشته سال جاری خبر داده و گفته که در حدود 100 هزار این افراد کسانی بودند که سند قانونی نداشتند و از سوی کشور ایران برگشت داده شدند.

پیک‌آفتاب: عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان امارت اسلامی می‌گوید که طی شش ماه گذشته بیش از 270 هزار تن از ایران به کشور برگشت کرده اند.

حقانی در گفت‌وگو با رسانه گفته که از این میان 100 هزار تن از برگشت کنندگان کسانی بودند که سند قانونی نداشتند و از سوی حکومت ایران برگشت داده شدند.

سخن‌گوی این وزارت هم‌چنان گفته که از این میان بیش از 170 هزار افغان‌های که در ایران بودند، به خواست خود شان به کشور برگشت کرده اند.

این وزارت در حالی از برگشت تعداد زیادی از مهاجران از ایران به افغانستان خبر می‌دهد که گفته می‌شود روزانه تعداد زیادی دوباره وارد ایران می‌شوند.

با تحولات اخیر و مشکلات اقتصادی و نیز بیکاری و ناامنی در کشور، میلیون‌ها افغان هم‌اکنون در اکثر کشورهای جهان به ویژه ایران و پاکستان زندگی می‌کنند.

افغان‌های که در ایران و پاکستان هستند، از وضعیت بد زندگی شان در آن کشور ها نیز شکایت دارند و می‌گویند که به‌دلیل پایین بودن نرخ پول این دو کشور و نبود زمینه کار، به مشکل مواجه شده اند.

مهاجران افغان در ایران و پاکستان می‌گویند که امیدوار هستند با بهبود وضعیت، دوباره به کشور شان برگردند.

در همین حال سازمان‌های کمک کننده تعهد سپردند که روند کمک‌رسانی به بیجا شدگان و برگشت کنندگان به افغانستان را ادامه می‌دهند.

کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در تویتی گفته است: «بخش پناهندگان سازمان ملل متحد به حمایت از پناهندگان عودت کننده و افغان‌های بی‌جا شده داخلی متعهد است و به آنها کمک می‌کند تا زندگی خود را از نو بسازند و با اجتماع سازگار شوند.»

بر اساس آمارها، هم‌اکنون نزدیک به 9 میلیون افغان مهاجر در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می‌کنند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x