صداقت، دقت و شهروند محوری در خبررسانی

آلمان: نرخ تورم هم‌چنان بالا است

آلمان به‌دلیل جنگ جاری در اوکراین از نرخ تورم بالا رنج می‌برد. این در حالی است که در ابتدای سال جدید، هیچ نشانه‌ی از کاهش تورم دیده نمی‌شود.

پیک‌آفتاب: رویترز با نشر گزارشی ام‌روز چهارشنبه 22 فبروری می‌نویسد که نرخ تورم آلمان از آغاز سال جدید هم‌چنان بالاست. از یک سو فشار قیمت انرژی و مواد غذایی به دلیل جریان درگیری اوکراین و از سوی دیگر براساس گزارش‌های اداره فدرال آلمان امروز چهارشنبه نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان این کشور در مقایسه به سال گذشته 9.2 درصد افزایش را نشان داده و باعث نرخ تورم بالا شده است.

براساس استانداردهای ناهماهنگ، قیمت استفاده از اقلام برای مصرف کنندگان آلمانی 8.7 در صد در سال و 1.0 درصد در ماه جنوری افزایش یافته است.

این نرخ تورم اصلاح شده 8.1 درصدی در دسمبر و 8.8 درصدی در ماه نوامبر سال گذشته می‌باشد.

یورگ کریمر(Joerg Kraemer )، اقتصاددان ارشد کمرز بانک(Commerzbank’s) گفت: به‌دنبال بازنگری روش شناختی تورم، “از خزان سال گذشته هیچ روند نزولی مشخصی در تورم وجود نداشته است.”

برای اقتصاددانان، خیلی زود است که جبهه تورم را کاملا واضح توضیح دهد. کریمیر افزود “بانک مرکزی اروپا باید قاطعانه به افزایش نرخ‌های بهره‌گیری خود بی‌افزاید.”

روث برند(Ruth Brand)ف رییس اداره آمار آلمان گفت “خانواده‌ها قیمت‌های بالاتری به ویژه برای انرژی و غذا در ماه جنوری پرداخت کرده اند.”

علیرغم اقدام‌های کمکی دولت، قیمت محصولات انرژی 23.1 درصد بیشتر از سال قبل بود. بدون احتساب قیمت انرژی، نرخ تورم در ماه جنوری به 7.2 درصد رسیده است.

برند می افزاید که “ما شاهد افزایش قیمت برای بسیاری از کالاها و به میزان فزاینده‌ای برای ارایه خدمات هستیم. قیمت کالاها در جنوری 12.7 درصد و قیمت خدمات 4.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. ”

این در حالی است که اتحادیه اروپا در جنگ اوکراین سهم بیشتری برای ارایه کمک‌های نظامی به کی‌ف را دارند. این اتحادیه برای تضعیف روسیه با تعیین کردن سقف قیمت بر نفت این کشور تلاش نموده تا مسکو را تضعیف نماید اما از آنجای‌که بیشتر کشورهای اروپایی به انرژی صادر شده از روسیه متکی بودند، دچار تورم روزافزون تاکنون گردیده اند.

             
     

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما: contactus@paikaftab.com
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x